Българските банки увеличиха обезценките с 80%

Българските банки увеличиха обезценките с 80%

Българските банки увеличават обезценките с цели 80% в сравнение с миналата година до общо 628 млн. лв., показват отчетните данни на системата към края на септември.

Те правят повече обезценки, защото съставят чрез собствени модели прогнози за потенциалните си бъдещи кредитни загуби, вследствие на COVID-19. Така те начисляват провизии предварително, преди конкретното негативно проявление на даден кредит. „Тези действия, в съответствие с Международния стандарт за финансово отчитане, влияят върху размера на обезценките, извършени от банките в хода на 2020 г.“, се казва в тримесечния доклад на Асоциацията на банките в България.

Преди дни Елке Кьониг, председател на Единния съвет на ЕС за преструктуриране (ЕСП)  предупреди, че банките трябва да си напишат „домашното“ преди нивото на необслужваните заеми да започне да се повишава догодина.

В същото време общата капиталова адекватност на банковата система в България, която показва стабилността на кредитните институции, се е повишила от 20,5% на 23% към края на второто тримесечие на годината.

Капиталовата адекватност измерва съотношението между капитала на банката и нивото на риск, което тя е поела. То показва доколко банката е готова да се справи с влошаване на събираемостта на отпуснатите кредити.

Според данните показателите за капиталова адекватност на банките в България са над средни нива за ЕС, които са 18,6%.

През първото тримесечие на 2020г. БНБ обяви мерки за банковия сектор, сред които капитализиране на пълния обем на печалбата в банковата система за миналата година в размер на 1,6 млрд. лв. Решението на БНБ банките да не разпределят дивидент компенсира ефекта от увеличеното рисково тегло за българските държавни ценни книжа, деноминирани в евро, през второто тримесечие на 2020г. Пълното капитализиране на печалбата се очаква да бъде изпълнено напълно от банките след получаването на съответните регулаторни одобрения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ