Близо 5000 банкери в ЕС получили над 1 млн. eвро през 2019 г.

Близо 5000 банкери в ЕС получили над 1 млн. eвро през 2019 г.

4963 лица, работещи в банки от ЕС, са получили възнаграждение от над 1 млн. eвро през 2019 г. Средното съотношение между променливото и фиксираното възнаграждение за високодоходните лица е намаляло от 139% през 2018 г. на 129% през 2019 г. Това показват данните от доклад на Европейският банков орган (ЕБО)

През 2019 г. най-големият дял на високодоходни лица от 3519 (71% от общия брой на високодоходните лица) се намира в Обединеното кралство (Великобритания). Повечето държави-членки в ЕС регистрираха леко увеличение на броя на хората с високи доходи, особено Германия, Франция и Италия. Увеличението на хората с високи доходи се дължи най-вече на въздействието от преместването на персонал от Обединеното кралство в ЕС-27 като част от подготовката за Брекзит. Освен това, за някои институции общите добри финансови резултати, особено в корпоративното банкиране и продължаващото преструктуриране и консолидация, които доведоха до по-високи от обичайните обезщетения, изиграха важна роля за цялостното увеличение на високите доходи, пише в доклада

Средното съотношение между променливия и фиксирания компонент за всички хора с високи доходи намалява от 139% през 2018 г. на 129% през 2019 г. В бизнес сферата на управлението на активи средното съотношение на променливото към фиксираното възнаграждение намалява от 378% през 2018 г. на 339% през 2019 г., което все още далеч надхвърля максималното съотношение от 200%. Това се дължи главно на различията в националното прилагане на Директивата за капиталовите изисквания (CRD), която в много случаи позволява отказ от някои разпоредби, когато са изпълнени определени критерии. След измененията на CRD, които започнаха да се прилагат в края на 2020 г., се очаква по-висока степен на хармонизация.

Докладът е разработен в съответствие с член 75, параграф 3 от ДКИ, който възлага на ЕБО да събира информация за броя на лицата на институция, които получават възнаграждение от един милион евро или повече на финансова година (с високи доходи), включително свързаната с бизнеса област и основните елементи на заплата, бонус, дългосрочни награди и пенсионни вноски. Той включва данни, докладвани от британските институции за високо печелещи, тъй като през преходния период британските институции продължиха да отчитат данни за високодоходни на ниво консолидация на ЕС, обхващащи всички дъщерни дружества и клонове, установени в държавите-членки на ЕС. 

Всички държави-членки на ЕС и държавите-членки на ЕИП участваха в събирането на данни. Отчетени са високи доходи за 23 държави-членки на ЕС и 2 държави-членки на ЕИП, докато за останалите 5 държави-членки и 1 държава-членка на ЕИП, нито един персонал не е получавал годишно възнаграждение на това ниво.

Броят на хората с високи доходи на държава варира от 1 до 3519. В 10 държави-членки броят на хората с високи доходи е под 10. Най-големият брой (3519) на хората с високи доходи е в Обединеното кралство, а в ЕС-27 високодоходните лица са концентрирани главно в няколко държави-членки (Германия - 492, Франция - 270, Италия - 241 и Испания - 163).

Повечето хора с високи доходи през 2019 г. (3 599) са получили възнаграждение в рамките на платежната група от 1 милион евро до 2 милиона евро. Най-високата наблюдавана група от плащания е тази от 64 млн. евро до 65 млн. евро, достигайки най-високото ниво от 2014 г., когато данните за първи път бяха разбити по скоби за плащания.

През 2019 г., в сравнение с 2018 г., процентът на високодоходните лица, определени като персонал, чиито професионални дейности оказват съществено влияние върху рисковия профил на институцията, леко се е увеличил до около 88,41%. Въпреки това не всички високо печелещи служители са идентифицирани, като има различни причини за това:

  • Някои държави-членки са се отказали от изискването за идентифициране на персонал в малки институции, въпреки че европейската правна рамка изисква институциите да извършват процеса на идентификация.
  • По практически причини дефиницията на сумите, използвани за определяне на високодоходните лица, се отклонява леко от тази, използвана за определяне дали даден служител е идентифициран персонал, което води до ситуация, при която не всички високодоходни лица са идентифицирани.
  • Когато нов служител става високодоходен, той трябва да бъде идентифициран съгласно Регламент 604/2014 (RTS за идентифициран персонал) само за следващата година, освен ако членът на персонала отговаря на някой от другите критерии съгласно RTS.
  • Много малко изключвания на високодоходни лица от категорията идентифициран персонал са одобрени от компетентните органи.
  • Изплащанията за отпуски водят до извънредно увеличение на възнаграждението над 1 милион евро, докато служителят напусна институцията и следователно не беше идентифициран.

Общият брой на хората с високи доходи в ЕС леко се е увеличил от 4938 през 2018 г. до 4963 през 2019 г. (+0,51%). Общият брой на хората с високи доходи се е увеличил с повече от една трета от 3427 през 2010 г. до 4963 през 2019 г. (+42,05%).

Най-голямото население с високи доходи, съответно 3519 лица през 2019 г., се намира във Великобритания и представлява 70,90% от общия брой на хората с високи доходи (повечето от които са възнаградени в британски лири). Тъй като определението за високодоходие се основава на сумата от 1 милион евро, валутният курс между евро и британски лири продължава да оказва влияние върху цялостното развитие на броя на хората с високи доходи през 2019 г., макар и незначителен тази година. 

Въпреки лекото увеличение на стойността на GBP, във Великобритания се наблюдава леко намаляване на броя на хората с високи доходи в сравнение с данните за 2018 г. Непрекъснатото увеличаване на възнаграждението е довело, както се очаква, до общо увеличение на броя на хората с високи доходи с течение на времето, по-специално в рамките на групата на възнагражденията между 1 до 2 милиона евро. Някои промени в броя на високодоходните лица в държавите-членки може също да бъде резултат от организационни промени, включително тези, предизвикани от Брекзит. 

Броят на хората с високи доходи се увеличава в повечето държави-членки, с изключение на Белгия, Испания, Финландия, Люксембург, Португалия, Словения и Обединеното кралство, където броят на хората с високи доходи леко намалява. Силни темпове на растеж на броя на хората с високи доходи се наблюдават в Италия от 206 през 2018 г. до 241 през 2019 г. (+16,99%); във Франция от 234 през 2018 г. на 270 през 2019 г. (+15,38%); и в Германия от 450 през 2018 г. до 492 през 2019 г. (+9,33%). Това се дължи най-вече на три фактора: 

  1. въздействието на преместването на персонала от Обединеното кралство в ЕС-27 като част от подготовката за Брекзит;
  2. общите добри финансови резултати, по-специално за корпоративно банкиране, в някои институции;
  3. продължаващото преструктуриране и консолидация на банките, довело до по-високи от обичайните обезщетения. Броят на хората с високи доходи също е обект на известна променливост поради многогодишните периоди на изпълнение в няколко държави-членки.

ЕБО ще продължи да сравнява тенденциите на възнагражденията на всеки две години. Например, за годините на изпълнение 2019 и 2020, през 2021 г. ще се проведе сравнителен анализ и ще бъде публикуван през първото тримесечие на 2022 г. Освен това ЕБО ще продължи да публикува ежегодно данни за високодоходните лица, за да следи отблизо и да оценява развитието в тази област. Следващият доклад, базиран на данни за 2020 г., вече няма да включва данни за Обединеното кралство. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ