Богатството на Безос може да се увеличи с 50%, ако Amazon се раздели

Богатството на Безос може да се увеличи с 50%, ако Amazon се раздели

Богатството на Безос може да се увеличи с 50%, ако Amazon се раздели

Основателят на Amazon Джеф Безос седи на по-голяма златна мина, отколкото предполага. Неговият близо 10-роцентен дял в Amazon струва около 190 млрд. долара. Той обаче може да стане с 50% по-богат, ако компанията му се радели на две, пише Лорън Силва Лафлин за Ройтерс.

По-рано тази година Безос се оттегли от поста на главен изпълнителен директор в гиганта в онлайн търговията, като на негово място ръководителят на подразделението за облачни услуги Amazon Web Services (AWS) Анди Джаси. Именно AWS е подразделението на компанията, което расте с най-бързо темпо, отчитайки оперативен марж от над 22% за последните 12 месеца в сравнение с едноцифрени проценти за отдела за търговия в интернет.

Имайки предвид начина, по който пазарът гледа на компаниите за облачен софтуер, AWS е значително по-ценна. Акциите на много по-малки, но сравними по дейност компании, като например Cloudflare, се търгуват при нива, които са 80 пъти прогнозните печалби на фирмата. Фирми като Palantir Technologies и Okta, които имат различна дейност, но растат с подобен темп, се търгуват при оценки от около 24 пъти прогнозните продажби.

Ако кажем, че облачният бизнес на компанията на Безос генерира приходи от 75 млрд. долара през следващата година, както прогнозира D.A. Davidson, използвайки същия множител като при тези две фирми, то би следвало, че AWS ще има пазарна оценка, подобна на тази, която има целият Amazon в момента.

Според D.A.Davidson приходите от подразделенията за продажби на дребно на Amazon може да достигнат 500 млрд. долара през 2022 г. На хартия Amazon, която няма нетни дългове, може да достигне пазарна капитализация от 2,8 трлн. долара, което означава богатство от 280 млрд. долара за Безос.

Подобни изчисления обаче генерират оценки, които не винаги отговарят на реалността. Наскоро обаче няколко големи компании решиха да се разделят на по-малки бизнеси. Johnson & Johnson,  General Electric и Toshiba вече обявиха такива планове, докато Royal Dutch Shell е под натиск от инвеститора активист Дан Льоб за предприемане на подобен ход. Акционерите понякога оценяват по-високо бизнесите, които са по-фокусирани върху една дейност.

В някои случаи отделените фирми надминават своите компании майки, като такъв е примера с eBay, който отдели звеното за разплащания PayPal през 2015 г. Това може да се случи и с Amazon. AWS процъфтява, докато подразделението за търговия на дребно е изправено пред проблеми с транспорта, веригата на доставки и работната ръка. Да не говорим и за нарастващия надзор от регулаторите, които наблюдават за монополни практики и проблеми с поверителността на потребителите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ