Брекзит: Финансови компании изнасят активи за над 1,2 трлн. долара от Великобритания

Брекзит: Финансови компании изнасят активи за над 1,2 трлн. долара от Великобритания

Над 275 финансови компании прехвърлят активи и фондове на обща стойност над 1,2 трилиона долара, както и хиляди служители, от Великобритания в други европейски страни в подготовка за Брекзит, което ще струва до 4 милиарда долара. Това сочи публикуван днес експертен доклад, цитиран от Ройтерс.

Британските депутати трябва да гласуват утре параметрите на излизането на Великобритания от ЕС. С оставащи три седмици до Брекзит - на 29 март - все още не ясно дали споразумението с Брюксел ще бъде одобрено, дали излизането от ЕС ще бъде отложено или дали то ще стане факт без споразумение.

В доклада на мозъчния тръст New Financial, един от най-подробните за влиянието на Брекзит върху финансовите услуги, се посочва, че само в Дъблин ще бъдат бъдат прехвърлени активите и служителите на 100 компании, следван от Люксембург с 60, Париж с 41, Франкфурт с 40 и Амстердам с 32, предаде БТА.

Независимият тръст обяви, че половината от засегнатите фирми за управление на активи като Goldman Sachs Investment Management, Morgan Stanley Investment Managment и ВVanguard са избрали Дъблин, докато компании като Schroders, JP Morgan Wealth Managment и Aviva Investors са се насочили към Люксембург.

Близо 90 процента от всички фирми, които се преместват във Франкфурт, са банки, а двете трети от избралите Амстердам са търговски платформи или брокери. Париж е ниша за пазарните и търговските операции на банките и привлича голяма част от фирмите.

New Financial отбелязва, че очаква преместване на персонал от 5000 души или наемане на местни служители, като прогнозата е, че този процес ще се засили през следващите години.

Според мозъчния тръст още по-добър индикатор за влиянието на Брекзит е обемът на активите и фондовете, които ще бъдат прехвърлени.

Десет големи банки и инвестиционни банки преместват общо 800 милиарда бр. лири активи от Великобритания - или 10 процента от банковите активи в страната. Малък брой застрахователи са прехвърлили активи за общо 35 милиарда британски лири, а мениджъри на активи са трансферирали общата сума от 65 милиарда британски лири във фондове.

Основателят и управляващ директор на New Financial Уилям Райт заяви, че ударът върху Лондон е по-голям от очакваното и ще става още по-лошо

"Бизнесът ще продължи да се премества от Лондон към ЕС, като по-голяма част от дейността ще се извършва от местни филиали", твърди Райт.

"Това ще намали британското влияние върху европейското банкиране и финансите, ще понижи данъчните постъпления от индустрията и износа на финансови услуги за ЕС", сочи докладът.

Прехвърлянето на 10 процента от банковата и финансовата дейност ще намали данъчните постъпления на Великобритания с 1 процент, се посочва в доклада.

Прехвърлянията са стрували на компаниите от 3 до 4 милиарда долара, което ще се отрази на потребителите и акционерите, според експертите на мозъчния тръст.

Широчината и дълбочината на преместванията досега, комбинирани със споразумения между регулаторите във Великобритания и ЕС, означават, че индустрията е добре подготвена за какъвто и да е изход от Брекзит, твърди New Financial.

Лондон ще остане водещият финансов център в обозримо бъдеще, но други европейски градове ще го достигнат с времето, отбелязват експертите в доклада.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Трус в Румъния стресна Северна България
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен