Бюджетният дефицит ще може да надхвърля 3% при извънредни обстоятелства

Бюджетният дефицит ще може да надхвърля 3% при извънредни обстоятелства

Дефицитът на сектор „Държавно управление“ на годишна основа ще може да надвишава 3% от БВП при извънредни обстоятелства извън контрола на Министерски съвет. Това предвиждат промени в Закона за публичните финанси, качени за обществено обсъждане на портала strategy.bg. Консултациите започват днес и трябва да приключат до 12 октомври.

Според сегашния вариант на закона целта за салдото на сектор „Държавно управление“ е постигане и/или поддържане на нулево или положително салдо, а когато то е отрицателно, не може да надвишава 3% от БВП.

Освен тази поправка се предлагат изменения в чл. 27, с които се променя размера на ограничението на годишния бюджетен дефицит по консолидираната фискална програма, изчислен на касова основа - от 2% от БВП на 3% от БВП.

Допълнението в чл. 28, ал. 1 цели изключване на разходите, извършвани от сметки за средства от Европейския съюз, включително и по други международни програми и договори, които са с режим на сметки за средства от Европейския съюз, от обхвата за максималния размер на разходите по консолидираната фискална програма, който не може да надвишава 40% от брутния вътрешен продукт, с цел да не се ограничава усвояването на средства от европейските фондове и програми, посочват още вносителите.

Промените в Закона за публичните финанси се правят в отговор на извънредната икономическа и финансова ситуация в глобален мащаб от разразилата се пандемия от COVID-19. Те ще позволят на страната ни да предприема съответни мерки при стриктно спазване на изискванията на европейското законодателство по отношение на фискалните правила и при освобождаване на необходимото фискално пространство в рамките на националните ограничения и при спазване на финансова дисциплина и фискална устойчивост, се казва в мотивите към закона.

Традиционно в края на октомври започва обсъждането на бюджета за следващата година, а заложените поправки в Закона за публичните финанси вероятно визират възможност за надхвърляне на строго фиксирания по критериите от Маастрихт дефицит още в през 2021 година. Европейските изисквания са от 3% от брутния вътрешен продукт, но заради Covid-19 Брюксел даде възможност за по-голяма гъвкавост в националните финанси.

Законът за публичните финанси урежда рамката, в която всяка година се създава годишният бюджет. След приемането на промените в него заложените цели следва да бъдат постигнати в рамките на бюджетния процес за държавния бюджет за 2021 г.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ