Доклад: Дългове за 14 трлн. долара крият световните финансови организации

Доклад: Дългове за 14 трлн. долара крият световните финансови организации

Доклад: Дългове за 14 трлн. долара крият световните финансови организации

Обемът на пасивите, които се крият зад деривативни финансови инструменти, е 14 трилиона долара, или около 18% от световния БВП. Това сочи извод от доклад на  анализаторите на Банката за международни разплащания (BIS). Това са средства, отпускани за балансови сметки на небанкови финансови организации, уточняват още от финансовата институция.

Става дума за валутни суапове и други инструменти за хеджиране на рискове. За сравнение, балансовият дълг на банките е по-малък от $ 10.7 трилиона.
Такива задължения носят застрахователен характер и теоретично би трябвало да придават стабилност на финансовата система. Но, в кризисни периоди те могат да се окажат сериозна опасност, засилвайки проблеми с ликвидността и финансирането, предупреждават още анализаторите на банката.

Най-опасният сценарий може да се развие, ако американското финансово министерство рязко увеличи процента на рефинансиране, което ще доведе до увеличаване на търсенето на долара и до масирано прекратяване на срочните контракти по тези сделки, посочват още авторите на доклада.

 Според ръководителя на икономическия отдел на BIS, Клаудио Борио, при една такава ситуация дори стабилните финансови институции са изложени на сериозни рискове.

По-голямата част от описаните в доклада задължения са краткосрочни, като периодът на погасяване е по-малък от една година. Много малък процент от договорите са със срок от 5 години.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ