Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джанет Йелън не очаква САЩ да приемат глобалния корпоративен данък преди 2022 г.
Новият механизъм, който позволява на повече държави да облагат големи международни компании с повече данъци може да не е готов за приемане от законодателите до пролетта на 2022 г. Това заяви в неделя финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, цитирана от Ройтерс.
На пресконференция сред срещата на финансовите лидери на страните от Г-20 във Венеция Йелън каза , че преразпределението на данъчните права от страна на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие върви по „малко по-бавен път“, от глобалния минимален корпоративен данък от поне 15%, който е част от сделка, договорена от 132 държави.
Финансовите министри управителите на централните банки на страните от Г-20 и одобриха сделката през уикенда, но все още не е ясно дали администрацията на американския президент Джо Байдън ще успее да убеди Конгреса на САЩ да ратифицира промените.
Йелън заяви, че се надява да включи разпоредби за прилагането на т.нар „Стълб 2“ минимален данък в законопроект тази година, който може да бъде одобрен от Конгреса с обикновено мнозинство без нужда от подкрепата на републиканците.
Частта от споразумението „Стълб 1“ ще сложи край на едностранните данъци върху цифровите услуги в замяна на нов механизъм, който ще позволи големи печеливши компании – сред които технологични гиганти като Google и Facebook - да бъдат облагани частично от държавите, в които продават продукти и услуги, а не само в тези, където се намират техните централи или интелектуалната им собственост.
За целта е нужно многостранно данъчно споразумение, което ще отнеме време за договаряне, коментира представител на финансовото министерство.
„Стълб 1 ще върви по малко по-бавен път. Ще работим с Конгреса", отговори Йелън на въпрос дали ще е необходимо мнозинство от две трети в Сената на САЩ, каквото обикновено е нужно за подписването н международни договори.
„Може да е готов през пролетта на 2022 г. и ние ще опитаме да определим в този момент какво е необходимо за неговото прилагане", добави Йелън.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.