Еврото ще подобри дългосрочните перспективи за икономически растеж, според Лиляна Павлова

Еврото ще подобри дългосрочните перспективи за икономически растеж, според Лиляна Павлова

Въвеждането на еврото ще подобри дългосрочните перспективи за икономически растеж и ще позволи привличането на повече инвестиции в България. Това каза вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/ Лиляна Павлова по време на конференция в Министерския съвет на тема: "Investment and Investment Finance in Bulgaria", организирана съвместно от ЕИБ и Министерството на финансите, съобщи БТА.

"Един от важните фактори за това България да не бъде в периферията и да има пълна интеграция в ЕС е членството ни в Еврозоната", обясни тя. 

И допълни, че членството ни не бива да бъде поставено под въпрос, предвид това, че страната има стабилна макроикономическа позиция и добро състояние на текущата и капиталови сметки, а правителството поддържа строга финансова дисциплина. По думите на Лиляна Павлова това дава предпоставки да няма обезценяване на лева, влизане в Еврозоната със сегашните параметри на Валутния борд.

"Като се има предвид стабилността на еврото като международна валута и надзора, който ще осъществява ЕЦБ, това ще доведе до нарастване на доверието на местните и чуждестранните инвеститори", смята Павлова.

"Българската икономика се развива доста добре, но все още е в така наречената фаза на наваксване спрямо развитите икономики, каза още вицепрезидентът на ЕИБ. Икономиката ни измина дълъг път от присъединяването си към ЕС, успешно се модернизира и развива с много добри макроикономически показатели - над средните за Европа, като има стабилен икономически растеж и няма икономически дисбаланси", изтъкна още Павлова.

Тя добави, че личното потребление и увеличението на инвестициите, включително и на тези от европейските инвестиционни и структури фондове, са сред основните двигатели на възстановяването и стабилизирането на икономиката ни. Същевременно тя отбеляза, че основният въпрос пред България занапред е как този растеж да стане трайно стабилен и как икономиката ни да достигне и да се изравни с най-развитите европейски държави.

Финансовият министър Владислав Горанов напомни по време на форума по темата за "Зелената сделка", че при прехода към въглеродно неутрална икономика България ще е сред най-засегнатите държави. Той отбеляза, че в страната около 94 000 души са заети в производството на лигнитни въглища и оползотворяването им под формата на енергийно производство.

"Ние сме петата страна в Европа в този аспект и затова предизвикателствата пред нас за този преход са доста сериозни, заяви Горанов и изтъкна, че са необходими значителни инвестиции в тази посока. Той напомни, че ЕК е предвидила редица механизми за финансиране и мобилизиране на частни инвестиции и посочи, че ЕИБ ще има ключова роля в този процес. За да се използват успешно, предоставените от ЕК и от ЕИБ финансови възможности, от съществено значение е да се идентифицират конкретните инвестиционни нужди и да се подготвят качествени проекти", изтъкна финансовият министър.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ