Федералният резерв на САЩ остави паричната си политика без промяна

Федералният резерв на САЩ остави паричната си политика без промяна

Федералният резерв на САЩ остави паричната си политика без промяна

Американската икономика става по-силна, но целите още не са постигнати. Това заяви управителят на Федералният резерв на САЩ Джером Пауъл след вчерашното заседание на централната банка, по време на която тя запази основната си лихва близо до нулата и остави без промяна темпа на покупки на активи от 120 млд. долара на месец, предаде Си Ен Ен.

Лихвените проценти ще останат в диапазона от нула до 0,25%, докато не бъдат постигната целта на Фед за максимална заетост и инфлация от около 2% в дългосрочен план.

За да се гарантира, че възстановяването на икономиката ще продължи, централната банка ще продължи с месечните си покупки на активи - 80 млрд. за ценни книжа и 40 млрд. за ипотечни облигации.

Въпреки че много инвеститори изразяват опасения, че отварянето на икономиката може да доведе до рязък скок на инфлацията, който да накара Фед да смъкне лихвите по-рано от очакваното, от централната банка са категорични, че това няма да се случи в скоро време.

От Фед заявиха, че „са готови да коригират паричната си политика, ако се появят съответните рискове“.

Според инвеститорът и главен икономически съветник на Allianz Мохамед Ел-Ериан обаче Федералният резерв може да греши запазването на политиката си без промяна.

„Централната банка трябва постепенно да започне да намалява покупките на облигации и да увеличава лихвите, така че да не й се наложи да удари рязко спирачките, когато икономиката започне да прегрява“, коментира той.

По време на пресконференцията след срещата на Фед Джером Пауъл заяви, че още не е време да се говори за намаляване на покупките на активи, тъй като възстановяването е „неравно и далеч от завършено“.

От Фед заявиха отново, че очакват ръстът на цените при отварянето на икономиката да бъде временен и да не окаже дълготрайно влияние върху инфлационните очаквания.

„Дългосрочният ръст на инфлационните очаквания ще бъде знак за силен пазар на труда“, каза Пауъл, като добави, че страната е далеч от пълната заетост и че много хора, които са били заети в сектора на услугите могат да бъдат изправени пред един по-различен пазар, тъй като работодателите преразглеждат нуждите си в настоящите условия. Други компании пък се оплакват, че не могат да намерят работници.

„Икономиката не може да се възстанови напълно, докато хората не станат уверени, че е безопасно да се подновят дейностите, в които участват големи тълпи. Има части на икономиката, които просто няма да заработят на пълни бори докато пандемията не е категорично зад нас“, коментира Пауъл.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ