Как да научим децата да се справят с парите

Как да научим децата да се справят с парите

Отговорното родителство е фактор и за икономическия прогрес, защото от него зависи създаването на качествен човешки потенциал. Обикновено отговорното родителство се свързва с подходящо отглеждане, изграждане на навици и качества у децата, възпитание, добро образование. Често извън обсега на родителството остава изграждането на финансова култура – нещо, което е изключително важно и определя редица аспекти от бъдещето на детето. За всяка възраст има подходящи начини за научаване на децата как да се справят с парите – а именно – как да различат необходимост от желание, как да спестяват, да съставят бюджет, как да инвестират, какви са възможностите, ако останат без средства и други.

На съвсем крехка възраст, според Мери Хънт, автор на книгата „Да отгледаме финансово отговорни деца“, те имат нужда да виждат реално парите. Тя съветва родителите да извършват разплащания в брой, когато са с децата, тъй като картата не буди подходяща асоциация у тях, а ги оставя с впечатление, че родителите имат нещо вълшебно, с което средствата са безкрайни и с което може да си купиш всичко. Друг важен момент при малките деца е, че думите „Не можем да си позволим тази играчка“ могат да причинят ниска самооценка и депресия на детето в бъдеще, защото оставят у него усещането за бедност. Правилният родителски подход е да се обясни на детето, че конкретната играчка няма да бъде купена, защото имат намерение да закупят нещо по-важно.

Началното училище е идеален момент децата да бъдат научени да съставят сами своя бюджет – първо седмичен, а по-късно и месечен. Уменията за изграждане на бюджет могат лесно да бъдат усвоени с даване на джобни пари за цялата седмица вместо ден за ден. Децата ще се научат сами да разпределят средствата си така, че да имат за всеки ден от периода или да спестят, ако желаят да си закупят нещо по-голямо – ново колело или компютърна игра. Важна подробност при усвояването на този урок е да не се дават допълнително средства на детето, ако то не успее да си направи правилно бюджета и остане без пари за част от времето. Усещайки лично последиците от неразумното харчене, несправянето със съставяне на бюджет или неследването на направения, детето ще се научи да бъде по-отговорно, ще се поучи от грешката и ще я поправи следващия път. Ако в тези моменти получи допълнително средства, ще остане с впечатление, че в живота винаги ще е така – нещо, което ще му създаде редица финансови проблеми, когато порасне.

За да научите децата да спестяват, достатъчно е само да ги уверите, че въпросната желана вещ ще трябва да си закупят сами от своите джобни пари. Обикновено децата се справят добре със спестяването. Осигурете им касичка, за да им е по-лесно да не изхарчат спестените пари, преди да са събрали достатъчно за желаната вещ.

Младежите трябва да бъдат запознати с някои по-прости банкови термини, с видовете карти, кредити, влогове, с възможностите, които имат, ако останат без средства като възрастни и самостоятелни хора. Важно е да бъдат наясно и с различни трудови възможности, подходящи за възрастта им, с които могат да спечелят своите първи средства. На този етап от живота те трябва да знаят и последиците от невръщане на кредит, забавяне на вноски, неразумни решения при боравене с кредитната карта. И тъй като целта е изграждане на финансово грамотно поколение, а не на такова, растящо в страх от бедност и тревожност на тема пари, успокоително на младежите ще подейства информацията, че винаги като възрастни ще могат да разчитат на заем до заплата, ако им възникнат непредвидени разходи в рамките на месеца, както и на разнообразни кредитни продукти, с които да задоволят свои по-мащабни нужди – примерно ипотечен кредит за първо жилище. Това ще им даде увереност, че в трудни ситуации, както и в най-важните житейски моменти и кръстопътища, те ще има откъде да получат помощ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ