Как ще изглеждат криптовалутите след 50 години?

Как ще изглеждат криптовалутите след 50 години?

Може да не знаем какво ще се случи с акциите в индекса S&P 500 през следващия месец или след две години, но дългогодишния ни опит показва, че рано или късно стойността им ще се повиши. Повечето от нас знаят какво представляват акциите, като тяхната дефиниция не се е променяла от векове.

Нищо от казаното дотук обаче не важи за криптовалутите. Някои прогнозират, че дигиталните монети ще променят завинаги начина, по който си взаимодействаме с парите. Докато други предупреждават за надуването на опасен балон. Каквито и да са мненията за тях, става все по-трудно да си представим бъдеще без криптовалути.

От Си Ен Би Си потърсиха мнението на експерти по въпроса как биха изглеждали криптовалутите след 50 години.

„Криптовалутите ще разбият традиционната финансова система, защото едно от най-атрактивните им качества е възможността за ефективно осъществяване на плащания, които не се ограничени от държавни граници, срещу малки или никакви такси, без забавяне и без проблеми, причинени от движенията на валутните курсове. Що се отнася до биткойна, 50 години са дълго време, като дотогава най-популярната дигитална монета може да се е превърнала или в световната резервна валута или в следващия AOL, който направи много хора богати, преди да бъде заменен от по-добра технология“, коментира Айвъри Джонсън, финансов планьор и основател на Delancey Wealth Management.

Фредрик Кауфман, който е автор на книгата, The Money Plot: A History of Currency’s Power to Enchant, Control, and Manipulate”, казва, че много преди да стигнем до 2017 г. щатският долар ще има повече общо с криптовалутите, отколкото със златото и среброто, така че няма причина да се съмняваме в дълголетието на дигиталните монети.

На малко по-различно мнение е Дан Игън, който е вицепрезидент на отдела за поведенческо финансиране и инвестиране в  Betterment. Според него криптовалутите като биткойна са се доказали като полезни за прехвърляне на пари и спекулации, което означава, че няма скоро да изчезнат. „Къде и как обаче ще генерираме енергията, нужда за задоволяване на нарастващото търсене на крипто пазара е въпрос, по който си заслужава да се мисли. Също така трябва да се помисли за това дали държавите, които гледат на крипто като на конкурент на фиатните пари, ще положат усилия, за да гарантират, че дигиталните монети няма да бъдат приети като нещо повече от валути за черния пазар“, добави той.

 „Централните банки са заети със създаването на закони за регулиране на криптовалутите. Те осъзнават, че дигиталните монети са естествена част от цифровата икономика и като такива ще станат широко разпространени в рамките на следващите 10 години“, коменира Драган Боскович, основател и директор на Blockchain Research Lab щатския университет в Аризона.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ