Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайската икономика запазва умерения растеж
Китайската икономика вероятно е нараснала с 6,7 процента през четвъртото тримесечие, колкото е бил растежът и през предходните три тримесечия, подкрепен от по-големите държавни разходи и рекордното банково кредитиране, което засили опасенията за рискове, свързани със задлъжнялостта, сочи проучване на Ройтерс, обхващащо 62 икономисти.
Втората по големина икономика в света най-вероятно е нараснала като цяло с около 6,7 процента през 2016 година, което е горе-долу средна стойност спрямо целевия растеж, определен от правителството.
Икономистите са на мнение обаче, че Китай е изправен пред все по-голяма несигурност през 2017 година, като жилищната истерия проявява признаци на охлаждане, а ефектът от предишните стимули изглежда отслабва.
Освен това вече вялият износ на Китай може да бъде подложен на нов натиск, ако новоизбраният американски президент Доналд Тръмп засили протекционизма в търговията на САЩ.
Икономистите, участвали в проучването, са на мнение, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е нараснал с 1,7 процента на тримесечна основа спрямо 1,8 процента през третото тримесечие.
Макар китайският растеж да изглежда стабилен в началото на 2017 година, по-значително забавяне през второто тримесечие изглежда неизбежно, посочва в коментарна бележка анализаторът от ПИМКО (PIMCO) Джен Фриеда.
Растежът се стабилизира едва след значителни финансови и кредитни стимули. Китайският държавен и частен дълг вероятно ще прехвърли 285 процента от БВП тази година, което е увеличение с 90 процента спрямо 2009 година, допълва той.
Прогнозираният растеж от 6,7 процента за последното тримесечие ще бъде близо до най-слабия тримесечен растеж след световната криза, а същевременно годишният растеж, който също се очаква да бъде 6,7 на сто, ще е най-ниският от 26 години.
Ако данните за нарастването на китайския БВП, които ще бъдат обявени в петък, са изненадващо силни, това вероятно ще даде тласък на световните финансови пазари, особено на пазарите за суровини, които вече са подкрепени от рекордния китайски внос на петрол, желязна руда, мед и соя през 2016 година.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.