Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Конгресът на САЩ прие закон за делистване на китайски компании от американските фондови борси
Камарата на представителите на САЩ прие закон, който позволява делистване на китайски компании от американските фондови борси в случай, че те не отговарят напълно на одитните стандарти на страната, предаде Си Ен Би Си.
Мярката бе единодушно, след като през месец май тя бе одобрена и от на Сената. Сега тя отива при президента Доналд Тръмп, който се очаква да я подпише.
Новият закон забранява акциите на чуждестранни компании да бъдат листвани на която и да е било борса в САЩ, ако фирмите фирмите не са покрили одитните изисквания на американските власти за три поредни години.
Макар че законът важи за компаниите от всяка страна, негова мишена са китайските компании, които се търгуват на борсите в САЩ, като например Alibaba, Pinduoduo и PetroChina.
Мерките, които критикуват китайските бизнес и търговски практики, обикновено получават голяма подкрепа в Конгреса. Както републиканците, така и демократите, застават зад твърдата позицията на президента Тръмп по отношение на Пекин.
Сенаторът Крис Ван Холен от Демократическата партия, които е съавтор на законопроекта заедно със сенатора републиканец Джон Кенеди, заяви, че „американски инвеститори са били измамени да влагат средства в привидно легитимни китайски компании, които не се придържат към същите стандарти, следвани от другите публични фирми“
Кенеди, от своя страна заяви, че Китай използва борсите в САЩ, за да „експлоатира“ американците. „Камарата на представителите се подкрепи Сената в отхвърлянето на това токсично статукво“, каза той.
Законът също така ще принуди публичните компании да разкрият дали са собственост на чуждестранно правителство.
Китайското посолство във Вашингтон не отговори веднага на молбата на Си Ен Би Си за коментар.
Говорителят на външното министерство на Китай Хуа Чунин заяви реди вота, че става въпрос за дискриминационна политика, която политически потиска китайските фирми.
„Вместо да поставят бариери, ние се надяваме, че САЩ ще могат да осигурят справедлива и недискриминационна среда за чуждестранните фирми, които инвестират и работят в страната“, каза Хуа на пресконференция.
Представители на китайският регулатор на ценните книжа заявиха по-рано тази година, че са готови да разрешат проверката на одиторски документи при определени условия.
Шон Ву, съдружник в адвокатска кантора Paul Hastings в Хонконг, заяви, че ако законопроектът бъде подписан от президента на САЩ, „всички китайски компании, листнати в страната, ще бъдат подложени на засилен контрол от американските власти и със сигурност ще обмислят други варианти за листване.“
Няколко китайски фирми, които са листнати в САЩ, вече направиха вторично предлагане на борсата в Хонконг, като сред тях личат имената на Alibaba и Yum China.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.