Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Кралете на дивидентите" не свалят короната въпреки кризата
Барон, граф, херцог са основните титли, които са принадлежали на аристокрацията през цялата история и независимо коя от тези титли е носел въпросният благородник, той се е ползвал с голяма почит. В света на инвестициите тази аристокрация е съставена от фирми, които без прекъсване увеличават плащанията си към акционерите всяка година през последните 25 години. Те обаче остават във второ ниво, тъй като историята на инвестицията също е запазила място за "кралете на дивидента", наречени така след натрупване на 50 или повече години, през които увеличават възнаграждението, което всяка година разпределят сред своите акционери, пише eleconomista.es.
Особеното в случая е, че на пазара в Северна Америка, който е с доста дълга история, има до 22 компании, които могат да носят тази корона. Това са Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Coca Cola, Lowe's, 3M, Colgate, Emerson, Hormel Foods, Parker Hannifin, Dover, Original Parts, Nordson, Cincinnati Financial, Federal Realty, Lancaster Colony, American States Water, Tootsie Roll Industries , California Water Service, Stepan, ABM Industries, Northwest Natural, и Farmers and Merchants Bank.
В момент, когато голяма част от компаниите съкращават, забавят или анулират дивидентите си, сигурността на тези, които недвусмислено поддържат ангажимента си към акционерите, може да бъде привлекателен вектор, когато става въпрос за изграждането на портфейл. От британска компания за управление на активи Schroders изчисляват, че дивидентите ще бъдат намалени с 25 до 50% в световен мащаб - нещо, което се е случило само веднъж в историята, след Глобалната финансова криза.
"Пазарите на дивидентните продължават по-дълго от пазарите на акции, които са склонни да реагират преди икономиката да се подобри, докато дивидентите отнемат повече време, средно почти пет години", добавят от британската компания.
"Здравеопазването, обществените доставки, тестовете за потребителите, технологиите и промишлеността са някои от секторите, за които най-вероятно ще има дивиденти по време на настоящата криза", казва Джон Бейлър, мениджър на фондове в Mellon. "Други сектори с компании, които биха могли да поддържат плащания, са финансови услуги, материали и комуникационни услуги, особено тези със солидни баланси и добре позиционирани бизнес модели, за да се държат добре в затворената среда", добавя мениджърът на фирмата.
"Кралете на дивидента" в по-голямата си част принадлежат към здравния, потребителския, индустриалния, финансовия и електронерегийния сектор. Средно досега тази година са останали около 9%, почти 5 пункта повече от самия S&P 500, въпреки че има големи различия между тези 22 фирми и Lowe's, Colgate, Hormel Foods, Nordson и Tootsie Roll, които са положителни от началото.
Сред тези 22 компании има седем, които получават препоръка за покупка от съвета на анализаторите, събран от FactSet. Най-добре от всички е Lowe's, която се занимава с дистрибуция на дребно на домакински продукти (в стил Leroy Merlin). Тази година компанията отбелязва почти 14% ръст и натрупва рентабилност на фондовия пазар от 425% през последното десетилетие, без да се броят плащанията, които дават под наем под 2 процентни пункта.
Следващият най-предпочитан от експертите е Coca Cola, която е прекарала 57 години с постоянно увеличаване на дивидента на своите акционери. Въпреки факта, че анализаторите предвиждат значително понижение на печалбата в сравнение с очакваното в началото на годината и че това ще се основава на по-нисък дивидент, все още се очаква подобрение в сравнение с това на 2019 г., когато разпредели 1,64 долара, което предлага възвръщаемост от 3,5% по текущи цени.
Третият по препоръка може би не е известен на европейския инвеститор Stepan - единствената фирма, която има разрешение да внася и третира кокаови листа, чиито страничните продукти продава, наред с другите, на Coca Cola и на фармацевтичната индустрия.
Тъй като инвестицията се прави в дългосрочен план, инвестирането в компании с постоянен дивидент се оказа по-печеливша стратегия. Въз основа на поведението на S&P Dividend Aristocrats Index (който включва тези, които повишават плащанията си повече от 25 години), през последните десет години той натрупа възвръщаемост от 250% в сравнение със 180% от S&P 500. Въпреки това, тази година има 5 точки по-малко от показателя.
Редактор: Нели Тодорова
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.