Марк Мобиус: Турция може да не е единствената страна, изправена пред валутна криза

Марк Мобиус: Турция може да не е единствената страна, изправена пред валутна криза

Марк Мобиус: Турция може да не е единствената страна, изправена пред валутна криза

Турция може да не е единствената страна, изправена пред валутна криза, предвид перспективите за по-високи лихвени проценти в САЩ. Това заяви пред Си Ен Би Си инвеститорът ветеран Марк Мобиус.

„Разбира се, че може“, каза той в отговор на въпрос дали рязкото обезценяване, което се наблюдава при турската лира, може да засегне и други страни.

„С по-високи лихвени проценти в САЩ всички тези други страни, които имат дълг в долари, ще бъдат засегнати“, коментира Мобиоус, който е основател на инвестиционната фирма Mobius Capital Partners.

Турската лира се срина до рекордно ниско ниво във вторник, когато президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган защити неотдавнашното рязко понижение на лихвените проценти на централната банка на Турция въпреки нарастващата двуцифрена инфлация.

Мобиус обаче не посочи кои други страни са уязвими на подобна криза. Според него добрата новина е, че след азиатската финансова криза от 1997 г. много развиващи се икономики са започнали да вземат повече заеми в местни валути.

Анализ, публикуван миналата седмица от инвестиционната банка Nomura, установи, че четирите развиващите се пазара, които са най-застрашени от валутна криза, са Египет, Румъния, Турция и Шри Ланка.

Анализът разглежда показатели като външен дълг като процент от брутния вътрешен продукт, съотношението на валутните резерви към вноса и индекс на фондовия пазар.

„Гледайки към бъдещето, перспективата Фед да нормализира паричната политика на фона на задълбочаващия се икономически спад в Китай не е особено добра комбинация за [развиващите се пазари]“, посочват от Nomura в доклада си миналата седмица.

Федералният резерв на САЩ е готов да започне да намалява темпа на изкупуване на активи този месец. Повечето членове на управителния съвет на Фед казват, че няма да обмислят повишаване на лихвените проценти поне докато намалението не приключи, но пазарите залагат на по-бързо повишаване на лихвите, като първо такова действие се очаква през  юни 2022 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ