Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансовото министерство промени прогнозата за годишната инфлация
Средногодишната инфлация у нас ще достигне 10,4% тази година. Това се посочва в пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.
Базовият сценарий, разработен в пролетната макроикономическа прогноза на финансовото министерство, се различава драстично от този представен през октомври 2021 г., когато очакванията бяха за средногодишна инфлация от 2,2%.
„Нарастването на общото равнище на потребителските цени ще продължи да се ускорява до третото тримесечие на годината, след което ще започне да се забавя. Инфлацията в края на 2022 г. ще достигне 10%, а средногодишната – 10,4%“, посочват от финансовото министерство.
Според МФ водещ принос за това ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 16,4% на годишна база през декември.
Оттам очакват и повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25,1% в края на годината.
„Съществен принос ще имат и компонентите на базисната инфлация, поради очакваните вторични ефекти от ускореното поскъпване на енергоносителите и затрудненията във веригите на доставки. Услугите ще поскъпнат с 8,1% в края на 2022 г., а неенергийните нехранителни стоки – с 6%“, отбелязват от ведомството.
От Министерството на финансите казват, че инвазията на Руската федерация в Украйна е усложнила допълнително макроикономическата среда в света и особено в Европа.
„Реалния растеж на БВП в ЕС ще се забави по линия на по-високи цени, намален износ към Руската федерация и Украйна, отлагане на част от инвестициите поради високата несигурност, забавяне/затруднения на доставки на определени суровини. Ситуацията във връзка с военния конфликт промени и икономическите перспективи за България. Спрямо предходната прогноза се очакват по-ниски растежи през 2022 и 2023 г., съответно 2,6 и 2,8%“, посочват от МФ.
От министерството представят и алтернативен макроикономически сценарий, който включва пряк шок върху външния сектор на икономиката от по-съществено нарушаване на търговията в резултат от военния конфликт.
В алтернативния сценарий реалният растеж на БВП се оценява да бъде с 2 процентни пункта по-нисък през 2022 г. и с 1,5 пр.п. през 2023 г. в сравнение с базисния сценарий, а инфлацията – по-висока съответно с 2,9 и 2.2 пр.п.
Пълната пролетната макроикономическа прогноза може да видите тук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.