Финансовото министерство промени прогнозата за годишната инфлация

Manager News

Средногодишната инфлация у нас ще достигне 10,4% тази година. Това се посочва в пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.

Базовият сценарий, разработен в пролетната макроикономическа прогноза на финансовото министерство, се различава драстично от този представен през октомври 2021 г.,  когато очакванията бяха за средногодишна инфлация от 2,2%.

„Нарастването на общото равнище на потребителските цени ще продължи да се ускорява до третото тримесечие на годината, след което ще започне да се забавя. Инфлацията в края на 2022 г. ще достигне 10%, а средногодишната – 10,4%“, посочват от финансовото министерство.

Според МФ водещ принос за това ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 16,4% на годишна база през декември.

Оттам очакват и повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25,1% в края на годината.

„Съществен принос ще имат и компонентите на базисната инфлация, поради очакваните вторични ефекти от ускореното поскъпване на енергоносителите и затрудненията във веригите на доставки. Услугите ще поскъпнат с 8,1% в края на 2022 г., а неенергийните нехранителни стоки – с 6%“, отбелязват от ведомството.

От Министерството на финансите казват, че инвазията на Руската федерация в Украйна е усложнила допълнително макроикономическата среда в света и особено в Европа.

„Реалния растеж на БВП в ЕС ще се забави по линия на по-високи цени, намален износ към Руската федерация и Украйна, отлагане на част от инвестициите поради високата несигурност, забавяне/затруднения на доставки на определени суровини. Ситуацията във връзка с военния конфликт промени и икономическите перспективи за България. Спрямо предходната прогноза се очакват по-ниски растежи през 2022 и 2023 г., съответно 2,6 и 2,8%“, посочват от МФ.

От министерството представят и алтернативен макроикономически сценарий, който включва пряк шок върху външния сектор на икономиката от по-съществено нарушаване на търговията в резултат от военния конфликт.

В алтернативния сценарий реалният растеж на БВП се оценява да бъде с 2 процентни пункта по-нисък през 2022 г. и с 1,5 пр.п. през 2023 г. в сравнение с базисния сценарий, а инфлацията – по-висока съответно с 2,9 и 2.2 пр.п.

Пълната пролетната макроикономическа прогноза може да видите тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“