Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над 700 млн. лв. се събраха във Фонда за преструктуриране на банките
Банките в България са внесли миналата година 158 млн. лв. във Фонда за преструктуриране, става ясно от годишния му отчет. Това е с 15% повече в сравнение с внесеното през 2019 г.
Така към края на май 2020 г., когато изтече срокът за правене на вноските, общата сума, с която разполага Фондът е 701,9 млн. лв.
През годината не се е налагало парите от него да бъдат използвани и Централната банка не е използвала правомощията си по преструктуриране на банка или клон на кредитна институция, регистрирана в чужбина.
През миналата година Фондът за преструктуриране работеше при две различни правни рамки за управление. До датата, от която започна да се прилага решение на Европейската централна банка за установяване на тясно сътрудничество с БНБ – 27 юли 2020 г., фондът се управляваше от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. След това управлението на Фонда за преструктуриране на банките се управлява от БНБ.
От началото на 2020 г. до датата на прехвърляне на средствата на ФПБ от ФГВБ на БНБ, средствата на Фонда са държани по текуща сметка с титуляр ФГВБ при БНБ съгласно „Общите условия на Българската народна банка за обслужване на сметки на банки, бюджетни организации и други клиенти“ при съответно олихвяване с приложимия стандартен годишен лихвен процент за текущи сметки (-0,70%). За периода 1 януари – 26 юли 2020 г. разходите за лихви са в размер на 2,43 млн. лв.
От датата на прехвърляне – 27 юли 2020 г., до 31 декември 2020 г. инвестиционната стратегия се запазва без промяна, като средствата на ФПБ са по текущи сметки при БНБ. Разходите за лихви за този период са в размер на 1,55 млн. лв.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.