Надеждата за сделка между ЕС и Лондонското сити избледнява

Надеждата за сделка между ЕС и Лондонското сити избледнява

Надеждата за сделка между ЕС и Лондонското сити избледнява

Планът на Обединеното кралство да преразгледа финансовия си правилник подкопава перспективите за сделка с Европейския съюз за хармонизиране на пазара след Брекзит. Това пише в имейл до Блумбърг германския депутат от  Европейския парламент Маркус Фербер.

„Ако британската рамка за финансови услуги постоянно се променя, не мога да си представя ситуация, в която ЕС да й даде статут на еквивалентност“, отбелязва той.

„Британското правителство трябва да е наясно, че подобен ход би намалил драстично вероятността за бързо установяване на еквивалентност“, добавя евродепутатът.

Коментарите на Фербер са в отговор на изказването на икономическия секретар в Министерството на финансите на Обединеното кралство Джон Глен, който по-рано тази седмица каза в интервю за Блумбърг, че правителството подготвя консултации с бизнеса за „подробни предложения за по-широка реформа на капиталовите пазари“ през лятото. По думите му проектът ще бъде „с възможно най-широк обхват“, като анализът на пазарите ще включва преглед на тяхната структура, както и на правилата за прозрачност. Глен отбеляза, че целта е да бъдат съкратени разходите и тежестите за фирмите, като същевременно с това се поддържат високи стандарти на регулация.

„Този анализ показва ясно, че искаме да се не искаме да си сътрудничим с ЕС, а да се съревноваваме с него“, казва Роб Мълтън от Latham & Watkins.

Предложението за промени на правилата на финансовия пазар показва, че Обединеното кралство готово да промени подхода си към преговорите с ЕС. Досега осигуряването на статут на еквивалентност областта на финансовите услуги бе основаната цел на Лондонското сити, но напредъкът по процеса е много бавен.

Докато Обединеното кралство е предоставило еквивалентност на ЕС в 17 области, до момента блокът е отвърнал със същото само в 2. Коментарите на Глен са знак, че Обединеното кралство гледа на постигането на еквивалентност като на малко вероятно и търси собствен път на развитие.

Европейската комисия, която отговаря за тези решения, отказа да коментира намеренията на Великобритания за преразглеждане на финансовия правилник.

Без еквивалентност, базираните в Лондон финансови фирми, които искат да правят бизнес в рамките на ЕС, може да бъдат натоварени за неопределено време с допълнителни затруднения и разходи, произтичащи от управлението на отделни операции както във Великобритания, така и в блока.

„Великобритания е отписала възможността за постигане на еквивалентност на финансовите услуги и я е заменила със стратегия на яростна конкуренция за бизнес“, категоричен е Фербер.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ