Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-лошият сценарий за Гърция бе написан на срещата на Еврогрупата
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум потвърди "провала" на преговорите, като първо изтъкна, че "сме много близо до споразумение", но днес поясни, че "финансовите министри от Еврозоната не са успели да намерят решение и да преодолеят различията".
Дейселблум потвърди също така, че изобщо не е имало нито споразумение за финализиране на одита на гръцката програма, нито пък за отпускане на следващия транш в размер на 7 млрд. евро от международните заеми за Гърция.
От тази гледна точка най-лошият сценарий за Гърция вчера бе написан на срещата на Еврогрупата в Брюксел, тъй като не само не бе постигнато цялостно споразумение за дълга, както се очакваше, но и не бе сложена точка на разногласията между кредиторите.
А от това следва, че предстоят нови пазарлъци с неизвестен край.
Провалът имаше и други нюанси.
Кредиторите не се съгласиха изобщо да приключат втория си одит на гръцката програма, за да бъде отпуснат следващият транш от заемите. А поне това се смяташе за възможно, след като гръцкият парламент гласува миналата седмица изисканите от тях нови мерки за икономии.
Но това се случи, защото във въздуха внисят и не са изпълнени 25 от общо 140 мерки, предписани от кредиторите.
Ако и на 15 юни за цялостно споразумение, за което предварително оповести Дейселблум, са необходими още три-четири седмици, за да може то да бъде одобрено от националните парламенти, и около пет седмици, за да мине пред изпълнителния съвет на МВФ, Гърция ще се приближи до "горещите" дати 17-20 юли, на които страната трябва да погаси задължения в размер на 6,3 млрд. евро.
На срещата в Брюксел възникна и разногласие за това дали да има извънредно заседание на Еврогрупата, което показва, че кредиторите не бързат, за разлика от Гърция, която се "пече на огън".
Пълен разнобой цари и сред кредиторите. Ключовата фраза е "ако е необходимо" и тя ще звучи непрестанно, отразявайки германската визия, а тя е, че Гърция не се нуждае от облекчаване на дълга, а от реформи.
Единственото нещо, по което европейците се споразумяха с МВФ е, че Гърция ще остане на строги икономии с бюджетни излишъци от 3,5 на сто до края на 2022 г. А това със сигурност означава още по-здраво затягане на коланите.
В."Имерисия", БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.