Драстичен ръст на лошите бързи кредити от началото на пандемията

Драстичен ръст на лошите бързи кредити от началото на пандемията

Драстичен ръст на лошите бързи кредити от началото на пандемията

Обемът на лошите кредити, отпуснати от небанковите финансови дружества, се е увеличил значително от началото на пандемията до днес. Според данните на БНБ необслужваните задължения са нараснали с 18% само за шестте месеца от края на март 2020 г. до края на септември 2020 г. Така общата им сума вече възлиза на 223 млн. лв. Към момента обаче техният дял към общата сума на отпуснатите заеми остава сравнително нисък – само 7,4%. За сравнение през 2016 г. нивото на лошите кредити при небанковите дружества беше 20%.

Информацията по небанковите кредити по-бързо започва да отразява несигурната икономическа среда в сравнение с банковите заеми. При потребителските кредити от банки обемът на лошите задължения се увеличи с 8% от началото на пандемията до малко над 1 млрд. лв. към края на септември. Това представлява 8,7% от всички отпснати заеми, като парадоксално портфейлите на небанковите финансиращи дружества са по-добри към момента. Потребителите на банкови заеми обаче получиха възможност за отсрочка на плащанията си по тези задължения до 31 март 2020 г. По тази опция бяха отсрочени погасителни вноски на кредити за домакинствата на обща стойност от 2 млрд. лв.  

Към края на септември отпуснатите кредити от небанковите дружества достигат близо 3 млрд. лв., като техният обем се увеличил през последните 12 месеца с 8%.

Близо половината от обема на тези заеми – 46% от тях – са със срок за погасяване от над 5 години, показват още данните. Тези, които трябва да се погасят в рамките на следващата една година представляват 21% от общия обем.

Небанковите дружества за кредитиране разполагат с капитал и резерви на обща стойност 1,13 млрд. лв., което е с 11% повече в сравнение с година по-рано. Те финансират дейността си основно чрез кредити – общият им обем възлиза на 1,8 млрд. лв., с около 7% повече в сравнение със септември 2019 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ