Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новият финансов министър обвини старата власт, че не е актуализирала бюджета
Финансовият министър от новото служебно правителство Асен Василев, обвини по време на предаването на властта предшественика си Кирил Ананиев, че не е предприел актуализация на бюджета.
Василев обясни, че при бавния темп на ваксинациите у нас е можело да се предвиди, че противоепидемичните мерки няма да могат да отпаднат скоро и съответно да се планира обновяване на държавния бюджет. Към момента в България са поставени около 14 ваксини на 100 души население, докато водещите по този показател страни са Израел (121), Великобритания (79), САЩ (78), Унгария (71) и Сърбия (56).
„Служебният кабинет ще трябва да търси вътрешни резерви“, коментира Василев.
Както е известно, към края на април бюджетът има излишък от 115,4 млн. лв., основно заради еднократната вноска от 660 млн. лв. за концесията на Летище София. Докато приходите в бюджета се запазват приблизително същите, като през 2020 г., то разходите на държавата са се увеличили значително – с 27% на годишна база – заради различните програми за подпомагане на бизнеса и работещите.
Това е и причината Министерството на финансите да очаква бюджетен дефицит от 7 млрд. лв. към края на 2021 г., с около 1,5 млрд. лв. повече от гласувания от парламента през ноември 2020 г.
Бившият вече министър на финансите Кирил Ананиев коментира, че оставя добре изпълняващ се бюджет, като изтъкна, че в края на април той все още е на излишък. Той упрекна президента Румен Радев, че е обявил едва ли не, че държавата е във финансова криза и увери, че това не е така. По последни данни на Евростат България е на второ място сред страните с най-нисък държавен дълг в ЕС, възлизащ на 25% от БВП. Според дългосрочната прогноза на финансовото министерство този дял ще достигне 30% от БВП към 2023 г. заради последствията от кризата.
Ананиев добави, че всички плащания, свързани с пандемията, са осигурени до края на май, а актуализация на бюджета не е предложена, защото това означавало втори бюджет на отиващ си кабинет и освен това подобна процедура не се прави за 3 дни, а е дълъг процес. Ананиев посочи, че служебният кабинет трябва да одобри разходите за предстоящите избори най-късно 55 дни преди тях, което означава, че срокът е понеделник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.