Още седмица за разсрочване на кредити и безлихвени заеми

Още седмица за разсрочване на кредити и безлихвени заеми

До 22 юни физически лица и фирми могат да кандидатстват за разсрочване на кредитите им заради пандемията от COVID-19. Банките трябва да разрешат или да откажат разсрочването до края на месеца. Основното условие за разсрочване на кредитите е заемът да бъде отпуснат преди 13 март тази година, когато беше обявено извънредното положение у нас, информира БНТ

Всеки случай до този момент се разглеждаше индивидуално, като задължително условие е съответния човек или фирма досега да са били редовни платци и заради обявената внезапно пандемия да са изпаднали във временна невъзможност да покриват кредитите си. Разрешеното просрочие на заемите е до 90 дни. Според разпоредбите на Българската народна банка се допускаха няколко варианта за разсрочване на задълженията: разсрочване на лихва и главница и разсрочване само на главница. 

Срокът за разсрочване на кредитите остава 31 декември 2020 г. като максималният период за отлагане на плащанията е шест месеца. При поискване на тази опция клиентите определят съвместно с банката индивидуален план за погасяване на съответния кредит. Има опция отсрочването да бъде прекратено предсрочно като също се коригира планът за връщане на кредита.

Разширяват обхвата на безлихвените кредити

Държавната Българска банка за развитие е внесла предложение до Министерския съвет да бъде разширен обхвата на хората, които могат да имат достъп до безлихвени заеми за физически лица. Чака се съгласието на правителството. До този момент безлихвени кредити се отпускат само на хора, които са в неплатен отпуск или са самоосигуряващи се и дейността им е засегната от пандемията. Гарант по кредитите е Българската банка за развитие като до този момент те се отпускат от десет търговски банки у нас.

Банките, отпускащи безлихвени кредити, са Централна кооперативна банка, Алианц банк, Банка ДСК, Инвестбанк, Интернешънъл Асет банк, ОББ, Общинска банка, Първа инвестиционна банка, Търговска банка Д и УниКредит Булбанк. 

Максималната стойност на отпусканите безлихвени кредити е 4500, които могат да бъдат отпуснати на три транша по 1500 или наведнъж. До този момент са отпуснати близо 30 млн. лева като безлихвени кредити. Средната стойност на заемите е 4100 лева. Над две трети от всички, които са одобрени по програмата са били пуснати в неплатен отпуск през периода на карантината. Лихви и такси по този вид кредити няма. Гратисният период е максимум две години, а срокът за погасяване е петгодишен.

Условията за отпускане на безлихвени кредити за лица на трудов договор са: да са преустановили полагането на възмезден труд за работодателя си и да са в неплатен отпуск като следствие от пандемията; да са страна по трудово правоотношение в последните 6 месеца преди излизането в неплатен отпуск; да не получават възнаграждение по други трудови правоотношения; да имат отработени поне пет работни дни в месец март, ако това е месецът, в който са пуснати в неплатен отпуск.

Условията за отпускане на безлихвени кредити за самоосигуряващи се лица са: да са прекъснали дейността, която извършват като самоосигуряващи се лица и/или търпят поне 20% спад в доходите си за първото тримесечие на 2020 г., сравнено с доходите през първото тримесечие на 2019 г., като резултат от пандемията и да не получават възнаграждение по други правоотношения. Кандидатите трябва да са с платени осигурителни вноски и да могат да възобновят упражняването на своята дейност (ще се върнат на същата работа) след прекратяване на неплатения отпуск.

Допуска се за безлихвени заеми да кандидатстват и пенсионери на трудов договор или самоосигуряващи се. 

Човек може да кандидатства за безлихвен заем и при първоначален отказ, както в банката, която му е отказала така и в друга. Важното е причината за отказа, да може да бъде коригирана. Същото важи и ако съответния работодател внесе осигурителни вноски, които преди това е забавил и това е било основание за отказване на заема. 

Хората не дължат такси, комисионни и лихви за кредита, както и за предсрочното му погасяване, но може да се наложи да заплатят други такси, които изисква съответната търговска банка. Така например кредитните институции имат различни такси за разкриване и управление на сметки.

Допуска се отпускане на безлихвени кредити и на хора, които получават пари от наеми. По програмата могат да кандидатстват и хора на срочен трудов договор, както и в изпитателен срок. Заеми се отпускат и на лице с чуждо или двойно гражданство, стига да работят в България. При самоосигуряващите се лица трябва да се докаже спад в доходите от 20%. Отправна точка затова е подадената данъчна декларация за 2019 г. Тя се сравнява с досега подадените към НАП документи. Програмата за отпускане на безлихвени кредити продължава до края на годината. 

Отпускане на бизнес кредити за малки фирми

До края на годината продължава и програмата за отпускане на кредити за малки предприятия с персонал до 250 души и годишен оборот под 97,5 млн. лева. Условията за кандидатстване по програмата са: да имат спад на оборота след първото тримесечие на 2020 г. в сравнение с 2019 г.; да имат неполучени вземания от клиенти и/или неразплатени суми към доставчици след 1 март т.г.; да имат прекратени доставки за внос от началото на годината; да са затворили производствените си съоръжения и офиси; или да са намалили броя на персонала си. 

Гарант по заемите отново е Българската банка за развитие като обезпечението по кредите е не повече от 20%, а гратисния период за погасяване е до 3 години. Допуска се по тази мярка да кандидатстват и бизнеси с кредити, като се променя обезпечението по тях. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ