Паника на пазара на криптовалути. Биткойнът се срина

Паника на пазара на криптовалути. Биткойнът се срина

Паниката на пазара на криптоваулти се задълбочи през изминалия уикенд, като водещата дигитална валута в лицето на биткойн се срина под нивото от 4000 щатски долара, обезценявайки се с цели 15% към 14-месечно дъно около 3500 долара. Това представлява поевтиняване на основната криптоваулта за 12-та от последните 14 сесии на търговия, като биткойнът приключи търговията в неделя със загуба за трета поредна седмица.

Само в рамките на последната седмица биткойнът загуби близо 30% от стойността си и вече се търгува с около 80% под рекордния исторически връх от малко под 20 000 долара, достигнат в средата на декември 2017-а година.

Агресивните разпродажби на биткойн в последно време причиниха сериозен трус на целия пазар на криптовалути, като от 7-и януари насам пазарната капитализация на дигиталния пазар се сви с повече от 700 млрд. долара и вече е в размер на едва около 122 млрд. долара, според данни на CoinMarketCap, цитирани от БНР

Драматичния ценови спад накара много спекуланти да започнат да избягват пазара на криптовалути, което е видно от все по-намаляващите обеми на търговия. В основата на значителната обезценка на биткойн през последните няколко седмици на търговия стоеше решението на разработчици да въведат т.нар. "твърда вилица" при създаването на отделна дигитална валута в лицето на Bitcoin Cash.

Терминът "твърда вилица" е свързан с промяна на протокола на дадена криптовалута, който не е съпоставим с по-старите версии на същата криптовалута. Например, всички добиващи биткойни, трябва да ъпгрейднат софтуера си, за създаване на нови блокове, ако това представляват променени изисквания за „копаене на криптовалути". В тази ситуация, ако например поради разединение сред добиващите дадената криптовалута половината от „копачите" използват новия софтуер за създаване на блокове, а другата половина – старата, то налице са две различни блокчейн вериги – и се появява „твърда вилица".

Самата дигитална валута Bitcoin Cash също беше създадена чрез "твърда вилица", когато разработчиците промениха кода на оригиналния Bitcoin, за да увеличат неговия обем. Това създаде голяма несигурност на пазара, твърдят анализатори. Последната "твърда вилица" за Bitcoin Cash пък доведе до две конкуриращи се версии на софтуера - bitcoin ABC и bitcoin SV и не е ясно коя от двете версии ще се превърне в доминираща верига и дали те няма да могат да съществуват съвместно.

Наред с това се появи и друго безпокойство. Така наречените копачи (миньори) на криптовалути, разполагащи с екипировка за решаване на сложни уравнения, за да генерират нови дигитални валути, изглежда започва да губят интерес. Доказателство за това е намаляването на размерите на полаганите изчислителни усилия, за генерирането на допълнителни криптовалути.

В началото на новата седмица има опит за частична стабилизация на дигиталния пазар, макар, че той продължава да бъде оцветен в червено. Биткойнът се търгува непосредствено над нивото от 4000 долара, но понижавайки се в рамките на деня с близо 2%. Втората по значимост критповалута - етериум (Ether) се понижава с 1,44% към 114 долара, като през уикенда проби за кратко под нивото от 100 долара за пръв път от месец май 2017-а година, докато Биткойн кеш (bitcoin cash) се понижава с 2,58% към 178 долара, обезценявайки се в рамките на отминаващата година с цели 94%, а рипъл (Ripple) губи 1% от стойността си, търгувайки се на ниво от едва 37 американски цента.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ