Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Паричната политика на ЕЦБ остава без промяна
Европейската централна банка реши да запази без промяна основните лихви и паричната си политика, въпреки продължаващият инфлационен натиск, предаде Си Ен Би Си.
Централната банка остави основната лихва по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, на ниво от 0,00%. Заемната лихва се запазва на равнище от 0,25%, а депозитната лихва остава на ниво от минус 0,5%.
ЕЦБ обяви през септември, че ще забави покупките на облигации на фона на нарастващите потребителски цени. През септември инфлацията в Еврозоната достигна 13-годишен връх от 3,4%.
Тогава председателят на ЕЦБ Кристин Лагард поясни, че става въпрос за рекалибриране на покупките, а не за свиване. Това се дължи на факта, че централната банка разглежда високата инфлация като временен феномен, който ще отшуми през 2020 г.
Не всички обаче споделят това мнение.
Главният финансов директор на Deutsche Bank AG Джеймс фон Молтке заяви пред Си Ен Би си в сряда, че инфлацията може да бъде „повече от преходна“.
„Има причини да смятаме, че ще се нормализира с времето. Нашите корпоративни клиенти обаче ни казват, че виждат повече постоянство при инфлационния натиск върху техния бизнес, отколкото бихме искали да видим“, добави той.
ЕЦБ запази без промяна и схемата си за стимулиране, известна като програмата "Пандемичната програма за извънредни покупки" (PEPP). Тя е в размер на 1,85 трлн. евро и ще продължи да действа най-рано до края на март 2022 г.
Много анализатори обаче очакват коригиране на стимулите на централната преди тази дата. Според някои ЕЦБ ще продължи да купува държавни облигации, но чрез други не толкова гъвкави програми.
ЕЦБ запази и настоящия темп на покупки по програмата за закупуване на активи (APP) - 20 млрд. месечно.
Що се отнася до лихвите, някои пазарни участници вярват, че ЕЦБ подценява инфлационния натиск и може да бъде принудена да прибегне до повишение преди края на годината.
Главният икономист на централната банка Филип Лейн заяви, че този вариант не отговаря на насоките, дадени от ЕЦБ към пазарите. От финансовата институция заявиха по-рано, че ще започнат да вдигат лихвите едва когато инфлацията се задържи на ниво то 2% в средносрочен план – нещо, което според прогнозите на ЕЦБ не се очаква да се случи в скоро време.
Централната банка прогнозира инфлация от 2,2% за 2021 г., 1,7% за 2022 г. и 1,5% за 2023 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.