Партньорските кредитни платформи ще обхващат над 36 милиона души до 2023 година

Партньорските кредитни платформи ще обхващат над 36 милиона души до 2023 година

Peer-to-peer* кредитирането (партньорските кредитни платформи) ще обхваща над 36 милиона души до 2023 година, сочи проучване на Learnbonds.

Peer-to-peer платформите за партньорско кредитиране се превърнаха в готова алтернатива на традиционните банкови заеми, предлагайки бърз достъп до пари в брой с изгодни условия. Заемането на пари само с едно щракване на мишката, без посещение на банков мениджър, направи този метод за набиране на пари привлекателен за потребителите.

Очаква се броят на заемите на потребителския партньорски пазар на кредитиране да достигне 31 милиона през тази година, нараствайки с 10,5% спрямо предходната година.

Покриване на големи разходи и съществуващи задължения

Кредитното партньорство работи по различен начин от банка или кредитен съюз, когато говорим за заеми. Тези платформи използват сложни алгоритми, които разбиват комбинация от данни, вариращи от кредитно минало до активност в социалните мрежи, за да свържат директно кредитополучателите с кредиторите.

Този тип онлайн кредитиране е фокусиран предимно върху кредитополучателите, които искат да рефинансират съществуващия дълг с по-ниска лихва. Но тези заеми се използват и за покриване на големи разходи като медицински сметки, ремонт на жилища или дългове на студенти.

Стойността на peer-to-peer кредитирането се очаква да достигне 93,5 млрд. долара през тази година, като нарасва с 8,4% в сравнение с миналата. Очаква се общият пазар на сектора да достигне стойност от 100,4 млрд. долара до 2023 г., което е скок с 40% в сравнение с 2017 г.

Броят на хората, които използват този вид заеми, също се увеличава през последните години. През 2017 г. около 24,5 милиона души в световен мащаб са използвали peer-to-peer заеми за финансиране на разходи. Прогнозите са този брой да се повиши с 35% през 2023 година.

Средният размер на един peer-to-peer заем достига 3 077 долара през миналата година.

Китай, САЩ и Великобритания като водещи играчи на пазара

Като най-големият единен пазар в световната индустрия на fintech, Китай също държи най-значителния дял на пазара на peer-to-peer кредити. Данните изчисляват, че те се очаква да достигнат 64 милиарда долара през тази година.

Поради засиленото правителствено регулиране, което разкри голям брой измами, през тази година в Китай вероятно ще се затвори повече peer-ro-peer компании. През 2019 г. броят на партньорските кредитни платформи падна до 343, или почти осем пъти по-малко от броят им през 2016 г.

Въпреки че страната е изправена пред криза на peer-to-peer кредитирането, търсенето на онлайн заеми в Китай все още е огромно.

Със стойност от 24,7 млрд. долара, САЩ се класират като вторият най-голям пазар за peer-to-peer кредитиране.

Броят на партньорските кредитни платформи в Обединеното кралство е третият по големина в света и ще достигне стойност от 1,8 милиарда долара през тази година. 

*Peer-to-peer представлява разпределена мрежова архитектура, съставена от участници, които отдават част от своите ресурси директно на разположение на другите мрежови участници без необходимост от централна инстанция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ