Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Печалбата на банките се понижи близо наполовина
Печалбата на търговските банки в България се е понижила близо наполовина през първите 9 месеца на 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г. Това показват данните на БНБ.
Чистата печалба на банките у нас в края на септември възлиза на 701 млн. лв. За сравнение през същия период на 2019 г. те постигнаха 1,27 млрд. лв., което беше и исторически най-голямата печалба, която финансовите институции у нас отчитат за такъв период. Спадът на печалбата тази година е 45%.
Интересно е да се отбележи, че нетният оперативен разход не е чувствително по-малък от този, генериран през 2019 г. За първите 9 месеца неговата сума е 3,11 млрд. лв., което е само с 2% по-малко от година по-рано. Така например въпреки кризата с COVID-19 нетният приход от лихви, който възлиза на 1,97 млрд. лв., е само с 5% по-малък от миналата година. Нетният приход от такси (758 млн. лв.) пък е се е понижил с 8% на годишна база. Разходите за персонал и други административни разходи също са приблизително същите, както през 2019 г. – те възлизат на 1,22 млрд. лв., което е само с 1% по-малко на годишна база.
Тогава откъде идва голямата разлика в чистата печалба?
Значителен ръст има при обезценката на финансови активи – тоест на отпуснатите кредити. Към края на септември тя възлиза на 628 млн. лв., което е с 82% повече в сравнение с миналата година. Икономическата криза с COVID-19 може да окаже негативно влияние на редовното погасяване на кредити. Към края на септември нивото на необслужваните в срок задължения обаче остава приблизително същото, както през миналата година. При бизнес кредитите нивото на „лошите“ кредити се повишава от 9,12% през септември 2019 г. на 9,41% сега, а при потребителските – от 8,16% на 8,7%. За сметка на това качеството на жилищните кредити дори се подобрява – от 6,82% на 5,50%. Към момента обаче погасяването на кредити на обща стойност над 9 млрд. лв. е отсрочено до края на март 2021 г. и не може да се каже със сигурност в какво качество ще са тези активи догодина.
Също така тази година БНБ отчита в разходите на банките допълнителни 270 млн. лв. за фондове за преструктуриране и схеми за гарантиране на депозитите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.