Повишаването на лихвите на ЕЦБ изглежда неизбежно

Повишаването на лихвите на ЕЦБ изглежда неизбежно

Членовете на Европейската централна банка може да са на различно мнение за това как да трябва да се реагира в отговор на войната в Украйна, но все по-голяма част от тях вече виждат с нужда от повишаване на лихвените проценти, пише Блумбърг.

Въпреки руската инвазия в Украйна, която застрашава възстановяването на икономиката на еврозоната от пандемията от COVID-19, представителите на ЕЦБ смятат за по-притеснителен ефектът на конфликта върху цените на енергията.

Протоколите от мартенското заседание на ЕЦБ показват, че все още има различия между членовете на ЕЦБ по отношение на това кога и как точно да бъдат предприети действия, след като инфлацията в Еврозоната вече е близо 4 пъти по-висока от целевото ниво от 2%. Трудно обаче може да се намери човек, който да е в опозиция на нормализирането на паричната политика. Икономистите и трейдърите вече очакват повишение на лихвите преди декември, с което да бъде сложен край на близо 9-годишния период без промени на лихвените проценти.

„На този етап разумните хора може да не са на едно мнение по отношение на всички данни, но всеки вижда, че нормализирането на паричната политика трябва да се случи. Въпросът е само каква трябва да бъде скоростта и размерът на мерките“, каза Дирк Шумахер, икономист в Natixis във Франкфурт,

Никой не очаква тези решения да дойдат по време на тазседмичната среща на ЕЦБ. В петък Goldman Sachs се присъедини към паричните пазари с прогноза, че първото увеличаване на лихвите ще се случи през септември.

На срещата през март, според протоколите на ЕЦБ, са били представени „различни възгледи“ за това колко устойчива ще се окаже инфлацията, след като тя достигна рекордните 7,5% през миналия месец.

Някои членове на ЕЦБ предупредиха за изоставане при справянето с цените, докато други казаха, че предприемането на „смели стъпки“ може да наруши доверието във валутния блок

Ръководителят на Бундесбанк Йоахим Нагел и шефът на нидерландската централна банка Клаас Кнот, които са сред най-агресивниe членове на ЕЦБ, предпочитат мерките да бъдат предприети по-рано, отколкото по-късно. Техните колеги от Австрия, Белгия и Словения искат две повишения на лихвите през 2022 г., първото от които да е през септември.

Други са по-предпазливи. Ръководителят на италианската централна банка Игнацио Виско каза в средата на март, че прогнозите, публикувани от ЕЦБ само седмица по-рано (които няма да бъдат актуализирани до юни) вече може да са остарели поради влошаващата се перспектива.

Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн каза, че войната може да изисква промени в политиката в двете посоки, докато членът на Управителният съвет на централната банка Фабио Панета предупреди, че ако борбата с инфлацията се остави само на ЕЦБ, това ще доведе до големи разходи на обществото, настоявайки държавните разходи да облекчат тежестта върху най-засегнатите от кризата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ