Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ралито на долара може да се приближава до "преломна точка"
Едномесечното покачване на долара може да достигне своя връх, тъй като Федералният резерв се подготвя да внедри повече повишения на лихвените проценти, според моделите на търговия на валутата в минали цикли на затягане.
Доларът се повиши с около 7% спрямо кошницата от валути през изминалата година до най-високото си ниво от март 2020 г., стимулирано отчасти от очакванията, че Фед е готов да приложи стабилни увеличения на лихвите, за да укроти най-лошата инфлация от близо 40 години.
Тези печалби до голяма степен съответстват на поведението на долара през последните четири цикъла на повишаване на лихвите, при което американската валута се покачи средно с 2,2% през 12-те месеца преди централната банка да започне да повишава лихвените проценти.
Индексът на долара се покачва стабилно през последната година и половина
В три от последните четири цикъла на поход обаче индексът на долара успя да намали някои от печалбите си, губейки средно 1,4% между първото и последното увеличение на курса, показва анализ на Ройтерс на данните на Refinitiv.
"Напълно възможно е доларът да надхвърли високата си страна, преразглеждайки нивата, които видяхме преди осем-девет години, но смятаме, че се приближаваме доста близо до повратната точка", каза Лиза Шалет, главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Wealth Management .
Анализатори от Goldman Sachs написаха, че настоящите прогнози за затягане на Фед са сравними с лихвените курсове на централната банка през 1994-1995 г., когато политиците повишиха лихвите с 300 базисни пункта за най-стръмния цикъл на повишаване от десетилетия. Фед повиши лихвите с 25 базисни пункта през март и инвеститорите прогнозират близо 260 базисни пункта кумулативни увеличения на лихвите през следващия февруари.
Въпреки че разликата между доходността на американския дълг и чуждестранните държавни облигации се е увеличила през последните седмици, тази динамика може да се промени, ако други централни банки станат по-агресивни в паричната политика или ако данните на САЩ показват, че растежът започва да се забавя.
Йоахим Нагел, президент на германската Бундесбанк, каза в четвъртък, че Европейската централна банка може да повиши лихвените проценти в началото на третото тримесечие. Изборна победа за френския президент Еманюел Макрон срещу крайнодесния кандидат Марин льо Пен в неделя също може да намали насрещните ветрове за еврото, което е надолу с 4,7% спрямо долара тази година. Междувременно японската йена е на най-ниско ниво от две десетилетия спрямо долара.
Засега обаче инерцията изглежда е на страната на зелените пари. Индексът на долара е нараснал с 2,3% за април, с темп за най-добрия си месец от юни 2021 г. Индексът също е на път за четвъртия си пореден месец на печалби, най-дългата подобна серия от две години.
Докато силният долар може да помогне на Фед да укроти инфлацията, той може да изостри покачващите се цени в икономики, чиито валути са отслабнали. Силният долар също може да натежи върху печалбите на американските компании, които извличат приходи от чужбина и трябва да ги конвертират обратно в долари. Procter & Gamble и Philip Morris International Inc са сред компаниите, които цитират валутни ветрове в отчетите за печалбите за този сезон.
"Смятаме, че се приближаваме много до тази точка, в която компаниите ще трябва да започнат да признават, че по-силният долар вреди на превода на техните приходи и вреди на международната конкурентоспособност", каза Лиза Шалет от Morgan Stanley.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.