Разнопосочна търговия на борсите в Европа*

Разнопосочна търговия на борсите в Европа*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа записаха смесени резултати в ранната търговия в четвъртък, след като опасенията около нарастващото напрежение в Украйна засенчиха окуражаващите корпоративни отчети на компании като Kering и Reckitt Benckiser , предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 остана почти без промяна, регистрирайки минимален спад от 0,02 пункта до 467,75 пункта. Немският показател DAX напредна с 37,26 пункта, или 0,24%, до 15 407,56 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 41,42 пункта, или 0,54%, до 7 562,36 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира ръст от 12,94 пункта, или 0,19%, до 6 977,92 пункта, подкрепен от поскъпването на акциите на Kering с 7,19%, след като компанията отчете рязък ръст на продажбите през последното тримесечие благодарение на търсенето на топ марката Gucci. Цените на книжата на конкурентите от сектора на луксозните стоки LVMH и Hermes поскъпнаха с 0,61% и 2,74%.

Настроението на световните пазари беше помрачено от съобщенията в руските медии за обстрел срещу сепаратистите в  Източна Украйна, които подкрепиха прехвърлянето на пари от акциите към активите убежища като златото и държавните облигации.

„Вярваме, че пазарът подценява потенциалните рискове, които съществуват. Ако погледнете случващото се на пазарите на суровини през последните седмици, ще видите, че има голяма волатилност на цените, особено в сферата на енергетиката. Това повишава потенциала за по-лоши изненади при инфлацията през следващите месеци“, коментира Елвен де Грут, старши пазарен икономист в Rabobank

Основните показатели за волатилност на пазарите скочиха през последните седмици заради страховете от война между Русия и Украйна. Макар че Москва отрича да има планове за нахлуване в Украйна, западните страни предупреждават, че Русия може да започне инвазия „във всеки един момент“.

Опасенията относно нарастваща инфлация и повишенията на лихвените проценти също понижиха апетита за рискови активи, като търговците повишават прогнозите си за агресивно затягане на политиката на Федералния резерв на САЩ.

Сред малкото добри новини на пазара бе тази, че 65% от почти половината от компаниите от STOXX 600, които вече са отчели финансовите си резултати за последното тримесечие, са надминали очакванията на анализаторите, сочат данни на Refinitiv. В едно типично тримесечие 52% надминават прогнозите за печалба.

Акциите на британската компания за потребителски стоки Reckitt Benckiser поскъпнаха с 5,22%, след като тя отчете по-добри от прогнозираното продажби през четвъртото тримесечие на миналата година, след като страховете около пандемията доведоха до повишено търсене на  нейните почистващи препарати.

Цената на книжата на Airbus се понижи с 0,53%, въпреки че най-големият производител на самолети в света прогнозира 720 доставки на самолети и по-висока печалба през 2022

Акциите на Continental поскъпнаха с 4,62%, след като Manager Magazin съобщи, че германският доставчик на авточасти обмисля да се раздели на четири отделни бизнеса.

Смесени резултати на Уолстрийт

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса не регистрираха големи движения в едната или другата посока в сряда, докато инвеститорите анализираха протоколите от последното заседание на Федералния резерв на САЩ и продължаващото напрежение по границата между Русия и Украйна, предаде Си Ен Би Си.

 Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 54,57 пункта, или 0,16%, до 34 934,27 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 3,49 пункта, или 0,09%, до 4 475,01 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се понижи с 15,66 пункта, или 0,11%, до 14 124,09 пункта.

Водещите индекси ограничиха част от загубите си след публикуването на протоколите от януарското заседание на Фед, от които стана ясно, че засега централната банка няма планове да предприеме по-бързо и агресивно от очакваното увеличение на лихвите.

„В протоколите нямаше нищо, което да подсказва, че Фед ще бъде по-агресивен от това, което пазарът очаква“, коментира Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег на Allianz Investment Management.

Протоколите потвърждават готовността на Фед да започне да вдига лихвените проценти и да свива финансовия си баланс в скоро време.

„Повечето участници на заседанието отбелязаха, че ако инфлацията не се понижи, както те очакват, би било уместно Комитетът за открития паричен пазар да премахне политиките си за подкрепа с по-бързи темпове, отколкото очакват в момента“, се казва в протоколите.

Междувременно стана ясно, че продажбите на дребно в САЩ са нараснали повече от очакваното през последния месец. Според Министерството на търговията стойността на общите продажби е нараснала с 3,8% на месечна база януари. Икономистите очакваха ръст от 2,1% след понижението с 1,9% през декември.

Сред най-големите губещи в сесията бе ViacomCBS, чиито акции поевтиняха със 17,81%, след като компанията съобщи, че ще се ребрандира на Paramout Global като част от по-големия си фокус върху стрийминг услугите. Фирмата също така отчете по-слаби от прогнозираното резултати за последното тримесечие.

Акциите на Met Platforms поевтиняха с 2,02%, след като основателят на Facebook Марк Зукърбърг представи своята визия за корпоративната култура на компанията в опит да мотивира своите служители.

Инвеститорите продължават да следят и случващото се по границата между Русия и Украйна, като в сряда от НАТО обвиниха Русия, че продължава да струпва войски по границата, въпреки съобщенията за изтегляне на военни.

Индексът на волатилността на Cboe, който е известен като индикатор за страха на Уолстрийт, се понижи до около 25 пункта, след като по-рано тази седмица бе достигнал 31 пункта.

Повишения в Азия

Основните индекси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха предимно ръстове в четвъртък, докато инвеститорите продължават да следят развитието по границата между Русия и Украйна, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 227,53 пункта, или 0,83%, до 27 232,87 пункта. Японското министерство на финансите съобщи, че износът на страната е нараснал с 9,6% на годишна база през януари, което е под очакванията на икономистите за повишение с 16,5%.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Compositе се повиши с 2,2 пункта, или 0,06%, до 3 468,04 пункта, докато по-малкият измерител Shenzhen Composite напредна с 46,54 пункта, или 0,35%, до 13 422,9 пункта. Хонконгският показател Hang Seng регистрира ръст от 73,87 пункта, или 0,3%, до 24 792,77 пункта.

Южнокорейският бенчмарк Kospi се повиши с 14,41 пункта, или 0,53%, до 2 744,09 пункта.

В Австралия ASX 200 напредна с 11,3 пункта, или 0,16%, до 7 296,2 пункта., след като Австралийското статистическо бюро съобщи, че страната е добавила 12 900 работни места през януари. Безработицата в Австралия се е задържала на ниво от 4,2%.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 3,22 пункта, или 0,52%, до 620,17 пункта. BGBX40 се понижи с 0,37 пункта, или 0,26%, до 141,01 пункта. BGTR30 изтри 0,52 пункта от стойността си, или 0,07%, достигайки ниво от 704,62 пункта. BGREIT се понижи с 0,52 пункта, или 0,07%, до 704,62 пункта.

 

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ