Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ренесансът на еврото
Свидетели сме на сеизмична промяна в перспективите пред еврото. Мениджърите на пари никога не са били по-оптимистично настроени относно бъдещето на единната европейска валута, след като тя отбеляза най-добрият си месец от близо десетилетие.
Всички това се дължи най-вече на историческото споразумение за фонда за възстановяване на европейската икономика, постигнато по време на срещата на лидерите на 27-те страни членки на ЕС в Брюксел миналия месец. Договореният спасителен фонд в размер на 750 млрд. евро успокои пазарите и разсея опасенията относно структурните рискове в блока и усилията, които той полага в борбата с коронавируса. Перспективите пред възстановяването на икономиката на ЕС в момента изглеждат значително по-добри от тези пред САЩ. Това са само част от факторите, които поставиха еврото по пътя към дългосрочна промяна, пише Блумбърг.
„Тук не става въпрос за растеж през тази година или през следващата, нито пък за прогнози за цикъла. Тук става въпрос за структурна промяна“, казва Николас Верон от the Peterson Institute for International Economics.
„Споразумението за бюджета променя значително начина, по който финансовите пазари гледат на Еврозоната. То представлява огромна подкрепа за укрепването на ЕС и на еврото.“, добавя той.
Еуфорията относно промяната в представянето на еврото е толкова голяма че акциите, които обикновено поевтиняват, когато свързаната с тях валута засилва позициите си, всъщност поскъпва, тъй като инвеститорите опитват да се възползват от разликите в растежа между Европа и САЩ.
Голямата промяна
В основата на трансформацията на еврото е фондът за възстановяване на икономиката от 750 млрд. евро. Сделката, одобрена след близо 5 дни на преговори в Брюксел, се превърна в успех, който от години отбягва на европейските лидери. Според за първи път в историята на Общността държавите ще вземат общ заем от финансовите пазари. След като през март тръгна нагоре, разликата в доходността по 10-годишните италиански и германски книжа, която се счита за показател за рисковете в Европа, този месец се понижи до рекордно ниски нива от февруари насам, подкрпена от сделката за фонда и от програмите за количествено облекчение на Европейската централна банка.
„Това е впечатляващо развитие за еврото“, коментира Тони Смол от Morgan Stanley. „Голяма част от притесненията относно потенциалното разпадане на Еврозоната вече ще се разглеждат като неоснователни“, добавя той.
Скокът на еврото с 4,8% през юли изпрати валутата в мечи тренд, които отключи възможността за нови ралита. Макар че валутата запазва стабилно представяне през август, задържайки се над прага от 1,17 долара за евро, според CFTC дългосрочните позиции на еврото достигнаха най-високото си ниво.
Всичко е относително
Основните показатели на еврото изглеждат особено силни спрямо тези на долара, при които се наблюдава най-високият ръст на късите позиции срещу основните валути от 2012 г. насам, сочат изчисления на Блумбърг на база данни от CFTC.
Измерителят на зелените пари отчете най-лошият си месец юли от 2010 г. насам, завършвайки месеца на най-ниското ниво от близо две години. Този резултат се дължи на нарастващият брой на случаите на заразени с коронавирус в САЩ (над 5 млн. души), политическата безизходица във Вашингтон по отношение на следващия пакет от стимули за икономиката и предстоящите през ноември президентски избори. Всички тези рискове помагат за поскъпването на еврото спрямо долара.
В Еврозоната дори се наблюдават сигнали, че страните членки са успели да пречупят връзката между отварянето на икономиката и ръста на новите случаи на заразени с COVID-19. Въпреки че европейските карантинни мерки бяха по-мащабни и първоначалните загуби бяха по-големи, прогнози, събрани от Блумбърг, сочат за ръст на БВП на Еврозоната от 5,5% през 2021 г., което е с 1,5% повече от очаквания растеж за САЩ.
По данни на Международния валутен фонд Еврозоната е имала по-голям годишен растеж от САЩ само 8 пъти от 1992 г. насам.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.