Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Санкциите на Вашингтон може да отблъснат държавите от долара
Съединените щати бяха изключително агресивни с тежките икономически санкции, което може да накара централните банки да диверсифицират портфейла си от чуждестранни резерви, вместо да разчитат в голяма степен на щатския долар. Това заяви пред Си Ен Би Си един от директорите на Гал Луфт, ко-директор на базирания във Вашингтон Институт за анализ на глобалната сигурност.
„Централните банки започват да задават въпроси“, каза Луфт, като добави, че те се питат дали слагането на „всички яйца в една кошница“ под формата на щатския долар е умна идея.
Според Луфт САЩ са предприели „неприемливи и нечувани стъпки“ през последните седмици, включително замразяване на резервите на централната банка на Русия и изключване на руски банки от глобална система за междубанкови преводи SWIFT.
Той посочи, че една на всеки 10 държави в света е под някаква форма на санкции на САЩ.
„Това има кумулативен ефект и в резултат виждаме, че доларът играе все по-малко роля и портфейли на централните банки“, каза Луфт.
Коментарите му идват след репортаж на „Уолстрийт джърнъл“, според който Саудитска Арабия води ускорени преговори с Китай за приемане на юани вместо долари за петрола, който Пекин купува.
Цената на петрола обикновено е в щатски долари и това е позволило на Вашингтон да има„"огромни дефицити“, обясни Луфт.
По думите му американската политическа класа не е наясно с последствията от своите действия.
„Това е като група деца, тичащи наоколо с оръжия, които стрелят навсякъде, без да осъзнават какво всъщност правят, без да гледат общото въздействие на всичко това“, каза той.
„От една страна, налагате санкции наляво и надясно. От друга страна, искате страните да купуват вашите държавни облигации и да финансират дълга ви. Това не е устойчив сценарий", каза той.
Луфт коментира и несигурността на световните енергийни пазари.
„Общата картина не е добра, защото това, което получаваме днес, е сърдечен удар след сърдечен удар“, каза той, визирайки пандемията COVID-19 и войната между Русия и Украйна.
„Комбинацията от двете наистина е двоен удар“, каза той.
Цените на петрола се колебаеха силно през последните две години. Те се понижиха в началото на пандемията и се повишиха, когато Русия нахлу в Украйна през февруари.
Луфт каза, че има преустройство в световната енергийна, финансова и геополитическа системи и появата на „нов световен ред“.
„Преходът никога не е щастлив“, каза той. „Винаги е болезнено, но това е единственият начин, по който светът може да се трансформира от един световен ред в друг“, добави Луфт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.