Швеция обмисля да въведе е-крона заедно с традиционните пари

Швеция обмисля да въведе е-крона заедно с традиционните пари

Швеция обмисля да въведе е-крона заедно с традиционните пари

Шведската централна банка обмисля да въведе национална виртуална валута, е-крона, така че на гражданите на страната все по-рядко да им се налага да ползват традиционните пари, съобщава Уолстрийт джърнъл.

Заместник-гуверньорът на Риксбанк Сесилия Скингсли коментира, че колкото по-малко шведите използват банкноти и монети, толкова по-очевидно е, че банката трябва да проучи възможностите за използване на цифрова валута в допълнение към съществуващата.

През последните 7 години в Швеция има драматичен спад от 40% в използването на стандартните пари. За сметка на това се увеличават онлайн и картовите плащания, пише Файненшъл таймс.

Ако планът се осъществи, Швеция ще е първата страна в света, която дава пряк достъп на гражданите си до виртуална валута. Риксбанк е и първата банка в света, въвела хартиените пари през 17 век.  

Банката тепърва ще проучи техническите, юридическите и икономическите аспекти, свързани с виртуалната валута, включително дали и как ще се отрази тя на монетарната политика и финансовата стабилност. Още няма решение дали виртуалните пари ще се използват с карта, която се презарежда, с приложение или пък по друг начин. Няма и еднозначен отговор за риска дигиталната валута да се използва за пране на пари.

Икономистите на Английската централна банка препоръчаха неотдавна с подобни аргументи централните банки по света да ревизират отношението си към биткойна и да обмислят емитирането на собствени цифрови валути.

През август най-големите международни банки като UBS, Deutsche Bank, Santander, Bank of New York Mellon и ICAP вече обявиха, че ще създадат виртуална валута за търговията с ценни книжа. Сделките ще се извършват мигновено в цифрова валута, без да се чака приключването на паричните трансфери, а после виртуалните пари ще се конвертират в традиционни в централните банки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ