Спад на световните пазари

Спад на световните пазари

Глобалните акции паднаха в понеделник, а цените на петрола загубиха около 3 долара за барел на фона на днешната среща на министрите на енергетиката на страните от ЕС. В Брюксел те обсъждат проблемите с руските доставки на синьо гориво и шестия пакет от санкции за Москва, припомня Associated Press.

Фючърсите на САЩ поскъпнаха след петъчния разгром на Уолстрийт.

Търговията беше затворена за празници в Китай, както и много други азиатски пазари.

CAC 40 в Париж падна с 1,7% в началото на търговията до 6420,87. Германският DAX се понижи с близо 1,0% до 13 963,11. Бъдещето за Dow Industrials се повиши с 0,3%, докато това за S&P 500 беше с 0,2% по-високо.

Доклад, който показва, че блокирането на пандемията е наранило дейността на фабриките в Китай, основен регионален двигател на растежа, стана нов източник на безпокойство.

Месечният индекс на мениджърите по доставките, публикуван през уикенда от Националното статистическо бюро на Китай, падна до 47,4 през април спрямо 49,5 през март по 100-степенна скала. Стойностите под 50 показват свиване на дейността. Новите огнища на зараза от са засегнали индустриалната дейности в Китай, рефлектират и върху пазарното търсене, коментира Джао Цинхе, статистик в Бюрото.

Някои предприятия са намалили или спрели производството, заради прекъсвания в логистиката, както и в доставките или суровини и компоненти. Жителите на Шанхай, най-гъсто населеният град в Китай, прекараха по-голямата част от април под карантина. Столицата Пекин масово тества милиони жители.

Японският бенчмарк Nikkei 225 се понижи с 0,1% до 26 818,53 пункта. Търговията в Токио ще бъде затворена от вторник до четвъртък за националните празници и ще бъде отворена отново в петък.

Австралийският S&P/ASX 200 падна с 1,2% до 7347,00. Южнокорейският Kospi падна с 0,3% до 2687,45.

Преди срещата на енергийните министри на ЕС еталонният американски суров петрол загуби 2,98 долара до 101,71 долара за барел при електронна търговия на Нюйоркската търговска борса. В петък той падна с 67 цента до 104,69 долара за барел.

Суровият петрол Brent, който се използва за международен стандарт, поевтиня с 2,78 долара до 104,36 долара за барел.

Резките загуби на технологичните акции в петък тласнаха S&P 500 надолу с 3,6%, докато технологичният Nasdaq Composite падна с 4%, завършвайки април с 13,3% спад в най-голямата си месечна загуба от 2008-а досега. Dow Jones Industrial Average се понижи с 2,8%, а Russell 2000 - с 2,8 на сто.

„Реалността е, че настроенията по отношение на риска от акции са ужасни. Биковете никога не са били по-зле”, признава Стивън Инес от SPI Asset Management.

Инвеститорите преглеждат финансовите резултати от големи технологични компании, индустриални фирми и търговци на дребно, като се фокусират и върху разочароващите резултати и перспективи на  Apple, компанията майка на Google и Amazon, които стимулираха продажбите миналата седмица. Те очакват следващите стъпки на Фед за борба с инфлацията. Очаква се Федералният резерв да обяви още един кръг от повишения на лихвите тази седмица. Това означава по-високи разходи по заеми в момент, когато притесненията за инфлацията са големи в умовете както на инвеститорите, така и на потребителите.

При търговията с валута щатският долар поскъпна от 129,83 до 130,08 японски йени, еврото се разменя за 1,0533 долара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ