Тежките икономически месеци тепърва предстоят, прогнозира Симеон Дянков

Тежките икономически месеци тепърва предстоят, прогнозира Симеон Дянков

Тежките икономически месеци тепърва предстоят, прогнозира Симеон Дянков

И бизнесът, и домакинствата много повече гледат към държавата за помощ. Това се случва не само в България, но и по целия свят. В Англия 27% от всички работещи са на държавна издръжка, в САЩ - 23%, във Франция - 18%. Говорим за това, че държавата издържа голяма част от работещите - пряко и индиректно издържа бизнеса. Това заяви в интервю за "24 часа" бившият финансов министър Симеон Дянков. 

Според него грантовете са по-обещаващи. И даде пример с Франция, която планира да отпусне 4,5% от брутния си вътрешен продукт по тази схема. "Ако го наложим спрямо България, това означава от 120 млрд. лв. БВП 5 милиарда досега да сме дали в кредити и грантове. Нищо подобно не се е случило още", коментира Дянков. 

И прогнозира, че когато се излезе от коронавирусната криза, бизнесът ще бъде задлъжнял към държавата. "Очаквам цели сектори по принуда да станат държавни. И не само защото държавата го иска или защото се е изкушила, а защото частният сектор не може да се справи сам. А на въпроса какво е решението - има два известни ми начина. Единият е да каже: “Опрощавам ви дълговете”. Но това е трудно, защото, ако го каже на един сектор, всички останали ще поискат същото. Вторият е държавата да стане съсобственик на бизнеса, което означава, че след известен период от време пак ще се мине през приватизация", коментира бившият финансов министър.

По думите му, мебелната индустрия е сред най-засегнатите от кризата. И видя решението за помощ в намесата на държавата, която да мобилизира финансов ресурс и да поднови мебелите във всички училища, детски градини и домове за възрастни хора. "Така се създава пазар, аз съм убеден, че такъв подход може да има и към доста други сектори. Например селското стопанство. Изобщо има сектори, за които в момента не се говори, но те реално са в натиск. Време е мерките да са не еднакви за всички, а да са структурирани по сектори" каза още той.

Дянков прогнозира най-тежкия сценарий за страната ни, за който е добре да бъдем подготвени, дори и да не се случи - спад на БВП между минус 6 и минус 8%.

"Ако помните, през март и април външните пазари се затвориха за всички. През май обаче вече има оживление. Значителен брой държави гледат към паричните ресурси, сред тях и близки наши съседи - Румъния, Северна Македония. В момента има шанс за добри пари и при добри лихвени проценти. Дали това е необходимо - да преценят правителството и финансовият министър. За мен добрата ситуация на пазарите е временна. Дори и без втора пандемична вълна ще излезе на дневен ред темата за парите, но икономиките тогава ще са в по-лошо положение. Пазарите ще го видят и ще реагират с понеблагоприятни условия. Очаквам това да се случи до юни", прогнозира Дянков.

Запитан дали кабинетът ще изкара ли пълния си мандат, бившият финансов министър отвърна: "Не е време за политически сътресения. Тежките икономически месеци тепърва предстоят". 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ