Трите най-големи фондови борси в Европа са оценени на $10,8 трилиона

Трите най-големи фондови борси в Европа са оценени на $10,8 трилиона

2019 г. беше активна година за европейските фондови пазари, като някои от тях постигнаха рекордни резултати. Въпреки че почти всяка държава в Европа има фондова борса, само пет се считат за значими с активи от над трилион долара. Пазарният капитал на трите най-големи борси в Европа възлиза на 10,8 трлн. долара в края на 2019 г., сочат данни на LearnBonds. Най-голямата европейска фондова борса Euronext представлява близо 45% от тази сума, следвана от Лондонската фондова борса и Deutsche Börse (немската) съответно.

Придобиване и растеж на Euronext 2019

Като най-голямата европейска фондова борса, Euronext обхваща Франция, Белгия, Холандия, Ирландия, Норвегия, Португалия и Обединеното кралство. До края на 2019 г. Euronext, Euronext Growth и Euronext Access изброиха 1220 компании с общо 40 първоначални публични предложения. В сравнение с рекорда за 2015 г. на 77 първоначални публични оферти (IPO), броят на компаниите, които избират Euronext за старта си на акции, е намалял с 40% през последните пет години, разкри проучване на Statista.

По стойност IBM е най-голямата компания, регистрирана на Euronext през 2019 г. Американският гигант за информационни технологии натрупа пазарна капитализация около 244 млрд. евро миналата година. Втората по големина фирма беше френската компания за луксозни стоки LVMH, която влезе с размер от 209 млрд. евро.

Рекордните максимуми за 2019 г. са резултат от значителни придобивания, осъществени през последната година. През юни Euronext завърши покупката на Oslo Børs VPS, оценена на малко над 1 млрд. долара, като придоби 97,8% от акционерния капитал.

Амбицията на групата да увеличи присъствието си в региона и да позиционира Осло като център на Euronext в скандинавските острови продължи и тази година. През януари Euronext обяви придобиването на 66% от капитала на Nord Pool за 84 млн. евро, който е вторият по големина пазар на електроенергия в Европа.

"Разширяването на пазара на електроенергия е ключово за мисията на Euronext за финансиране на реалната икономика. С обединяването на силите си с Euronext, Nord Pool ще бъде още по-подходящ, за да подкрепи преминаването към нови начини за управление на електроснабдяването в условията на изменението на климата и прехода към устойчив растеж", заяви главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Euronext, Stéphane Boujnah.

Влизайки на пазара на електроенергия и засилвайки стоковия си франчайз, Euronext продължи да диверсифицира своя набор от приходи. Част от стратегическия му план включва изграждане на общоевропейска пазарна инфраструктура и свързване на местните икономики с глобалните капиталови пазари.

Спад в Лондонската фондова борса

С 4,1 трлн. долара пазарна стойност на капитала, Лондонската фондова борса се класира като вторият по големина борсов пазар в Европа и на седмо място в световен мащаб. 2019 г. обаче беше най-бавната година за набиране на средства на фондовия пазар в Лондон от повече от десетилетие.

Притесненията относно забавящата се глобална икономическа среда възникнаха вследствие на търговското напрежение между САЩ и Китай, слабият растеж на еврозоната и продължителната несигурност по отношение на Brexit, променливите флотации и увеличаването на капитала през миналата година.

Броят на компаниите, листнати в Лондон, също драстично намаля. През януари 2015 г. той достигна най-високия рекорд с 2 429 регистрирани компании. През януари тази година тя се понижи до 2 024 - най-ниския брой от 12 месеца.

Броят на публично търгуваните дружества, избрали да напуснат борсата и да станат частни фирми, скочи с 40% между 2018 и 2019. Общо 28 предприятия, регистрирани в Лондон, бяха прекъснати от частни дружества с акции в "публични до частни сделки" през 2018 г. Стойността на тези сделки се удвои повече от миналата година, до 21,1 млрд. паунда през 2019 г., което е 113 на сто спрямо 9,9 млрд. паунда през 2018 г. Изкупуването на отбранителна група Cobham за 4 милиарда паунда от американската група за частни инвестиции Advent International беше най-популярната сделка през тази година.

Миналата година също беше свидетел на масивен спад в броя на компаниите, избрали да се регистрират на Лондонската фондова борса. Само 36 компании бяха котирани на Лондонската фондова борса през 2019 г., според официални данни на компанията, представлявайки 60% спад в сравнение с 2018 г. Airtel Africa беше най-голямото IPO през последната година, с първоначална цена от над 2,7 милиарда паунда.

Въпреки това, 2020 г. може да донесе нов финансов тласък на борсовия пазар на Лондон, тъй като продължава да предлага предлаганата група за финансови данни Refinitiv. Ако бъде одобрена, сделката на стойност 27 милиарда долара ще утрои приходите на фондовата борса, базирана в Лондон, на 7 милиарда британски лири и ще я превърне в глобален гигант за пазарни данни и анализи. Очаква се двете страни официално да уведомят Европейската комисия за сделката през втората половина на тази година.

 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ