Великобритания: От днес влиза в обращение първата пластмасова банкнота

Икономика

Днес влиза в обращение първата пластмасова банкнота във Великобритания. Тя е с портрета на Уинстън Чърчил и има номинал 5 паунда. Изработена е от синтетични полимери и ще замени банкнотата с изображението на реформаторката на британската затворническа система Елизабет Фрай (1780 - 1845), предава ТАСС.

Английската централна банка съобщи, че новите банкноти са по-екологични от хартиените, имат по-добра защита, а размерът им е с около 15% по-малък. Ще бъдат пуснати 440 млн. екземпляра.

Купюрът с Чърчил поставя началото на пускането в обращение и на други пластмасови банкноти. Догодина ще се появят 10 паунда, а през 2020 – 20 синтетични паунда.

Решението за това бе взето миналия септември след мащабен сравнителен анализ на степента на защита на банкнотите от полимери от потенциалната заплаха за фалшифицирането им.

Пластмасовите банкноти не могат да се мокрят и цапат, а свен това носят на пране при 90 градуса.

Идеята за спиране на банкнотите с Фрай първоначално предизвика протеста на феминистките, че на британските купюри няма да остане друга жена освен кралица Елизабет ІІ,  чийто портрет е на всяка банкнота.

Централната банка обаче успокои, че след година, на бъдещите 10 паунда, ще се появи  изображението на писателката Джейн Остин (1775-1817).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани