Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Все повече малки населени места без достъп до пари в брой
Все повече малки населени места в България остават без директен и бърз достъп до пари в брой. Това показва проучване на водещата международна финансова компания Euronet. Наблюдава се тенденция клоновете на банките в отдалечени райони да затварят, а банкоматите да се премахват, което създава трайни проблеми за местните жители. Те често са принудени да пътуват десетки километри до съседния град, за да се сдобият с кеш.
Без достъп до пари в брой са най-вече райони с население, предимно от възрастни хора, които изпитват най-големи затруднения с придвижването до друго населено място и в същото време не знаят как да използват онлайн банкиране и дигитални услуги. Проучването на Euronet показва, че за по-малко от 2 години без банкомати са останали редица села, сред които Крупник, Долно Осеново и Гърмен в област Благоевград, Семерджиево, Пиргово и Базън в област Русе, Горица и Каблешково в област Бургас и други. Сред водещите причини за деинсталирането на ATM устройства обикновено са високите разходи за поддръжката им, както и стратегията на банките все по-активно да дигитализират повечето си услуги.
Тенденцията за оттегляне на банките от отдалечени райони и закриването на банкомати тревожи както жителите, така и местната власт. Парите в брой остават основно разплащателно средство, като повече от 80% от плащанията у нас са кешови. Този процент е дори още по-висок извън големите градове. За да обърне негативната тенденция компанията стартира инициативата „ATM за общността“, насочена специално към общини и кметства, които искат да осигурят възможност за теглене на пари на своите жители. От местните власти се очаква само да предоставят подходящо място за инсталиране на банкомат. Компанията поема ангажимента за монтиране, поддръжка и всички останали необходими операции. Първото ATM устройство от кампанията „ATM за общността“ вече е поставено в хасковското село Ябълково, където дълго време местните жители не са имали достъп до пари в брой.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.