Актуалните трендове в задържането на таланти: Ръст от 20% на фирмените бюджети за гъвкави придобивки през Q3

Актуалните трендове в задържането на таланти: Ръст от 20% на фирмените бюджети за гъвкави придобивки през Q3

Актуалните трендове в задържането на таланти: Ръст от 20% на фирмените бюджети за гъвкави придобивки през Q3

Ръст от 20% в предоставения бюджет за фирмени гъвкави придобивки от страна на редица работодатели към техните служители отбелязва онлайн платформата за гъвкави придобивки Re:benefit за третото тримесечие на 2023 г. Сумата, предоставена на служители за избор на допълнителни фирмени възнаграждения, нараства от близо 5,5 млн. лв. за второто тримесечие на тази година, до 6,5 млн. лв за третото тримесечие, се вижда от предоставените статистически данни. 

Здраве и спорт – най-предпочитаните категории придобивки

Най-предпочитана категория фирмена придобивка от страна на служителите за периода юли-септември 2023 г. остава “Здраве”, като тя заема 35% от общия избор (всички поръчки), направен от служителите. След нея е категория “Спорт” с 11%. Изборът на тези две категории показва приоритета в желанието на служителите да се грижат за общото си състояние, което включва физическо и психическо здраве. Непосредствено след първите две категории се нареждат “Транспорт” и “Ваучери за храна”. Тенденцията почти повтаря картината от второто тримесечие на годината, като този път “Транспорт” изпреварва с малко категорията “Ваучери за храна”.

Близо 1.4 млн. лв. инвестирани за Застраховки

Интересна тенденция се наблюдава и от страна на най-предпочитаната фирмена категория придобивки - “Застраховки”, според изразходвания бюджет за периода юли-септември т.г. Категория “Здраве” е сред най-често избираните придобивки от страна на служителите, а в същото време застраховките заемат най-голяма част от бюджета, който служителите инвестират месечно. Следват категориите “Транспорт” и “Спорт”, за които служителите са отделили съответно 17% и 16% от месечния си бюджет.

Разнообразие в придобивките и индивидуален избор

Статистиките на Re:benefit за “Най-предпочитана категория придобивка” и “Най-предпочитана придобивка спрямо изразходвания бюджет” ясно показват, че служителите предпочитат сами да управляват избора си и да разпределят бюджета, който им е предоставен  за една или друга придобивка.

Данните сочат запазване на интереса към по-нетрадиционните услуги, като “Гастроном” и “В помощ на семейството”, предлагани на платформата, което от своя страна е знак към работодателите, че стандартният пакет от универсални фирмени придобивки все по-трудно би удовлетворил индивидуалните  интереси на всички служители в една компания.  

Избират ли различно мъжете и жените и определяща ли е възрастта на служителите при избора им на придобивки?

Най-предпочитаните от мъжете и от жените придобивки не се различават съществено - и тук преобладаващи са  “Здраве”, “Спорт”, “Транспорт”, а тази тенденция се запазва и при по-нетрадиционни  придобивки като например „В помощ на семейството“, където съотношението на мъже спрямо жени отново се запазва.

Статистиките сочат разлика само в процентното отношение на изразходвания бюджет в категория “Транспорт”, където мъжете заемат 75% от общия разход на  бюджета, спрямо жените - 25%.

“Добър ориентир за работодателите в изграждане на правилната стратегия по отношение на политиката им за служителски придобивки би трябвало да е факторът възраст”, коментират от Re:benefit. Свободата, която дава платформата в избора на допълнителни възнаграждения, покрива специфичните нужди за всяка една възрастова група, защото изборът е сред над 120 различни продукти и услуги.

Статистиката посочва здравните услуги, като предпочитана категория за всички възрастови групи, докато категорията „Спорт“ е силно приоритетна за 31 – 40 годишните.

Според размера на основните групи месечни бюджети, предоставени от страна на  работодателите, също може да се наблюдава зависимост в предпочитанията за избор на корпоративна придобивка за периода юли-септември 2023 г. Служителите с по-малък бюджет приоритизират категория “Здраве”, “Ваучери за храна” и “В помощ за семейството”, докато тези с по-голям бюджет заделят предоставените средства за “Здраве”, “Спорт” и “Транспорт”. Най-голям брой служители с месечен бюджет над 150 лв, отделят суми за “Благотворителност”, като в категорията отново се отчитат дарения от близо 50 000 лв., заделени от малко над 2 300 служители, запазвайки стойностите от второто тримесечие на годината.

Източник: Re:benefit, специално за Мениджър Нюз

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ