Лоши мисли, с които вредите на кариерата си
Хората могат да бъдат токсични сами за себе си - чрез начина си на мислене и поставянето на очаквания, които задължително трябва да се сбъднат - за работата, личния живот, държавата...
По отношение на кариерата, експерти, цитирани от Business Insider, посочват лошите мисли, с които често провокираме саботаж на професионалния си възход, защото всичко се определя от личната настройка на ума. Тези мисли са следните:
"Аз заслужавам това повишение". Чувството, че ни се полага нещо, че имаме право да го получим, е нещо, което трябва да се избягва на всеки етап от кариерата, въпреки че е изкушаващо. Може да сте сигурни, че сте заслужили напредък в йерархията на компанията ви или организация с продължителния си труд, но шефовете ви и колегите да не мислят така, или да са усетили това ваше очакване и да не го харесват, защото така вярвате, че вече сте по-специални от останалите. "Липсата на смирение прави хората на висши позиции диктатори или ленивци в очите на подчинените им служители, а младите хора тази липса прави да изглеждат прекомерно нетърпеливи и неблагодарни", коментира Мат Падок, главен мениджър на дигиталната агенция Grow от Норфолк, Вирджиния.
"Трябва да съм направил нещо грешно." Като мислите най-лошото за себе си или други, унищожавате възможностите за работа в екип. Ако шеф ви пропусне в коридора без да ви каже "Здравей!", например, не означава задължително, че вината е във вас самите или някой ви се сърди. Когато хората считат най-лошото възможно за вероятна причина за поведението на останалите, това се превръща в препятствие на пътя им към изграждането на пдодуктивни работни връзки, смята Карлин Борисенко - ръководител на консултантнската фирма Zen Workplace, която използва психология, за да помага на компании и хора да се ориентират в трудностите.
"Сгафих и сега ще ме уволнят". Всеки работен ден съдържа множество възможности за сътрудничество. Несъвършенството в работата е част от обичайния работен ден. Освен ако не е нещо, което наистина ще навреди на компанията много, колегите ще разберат че сте допуснали грешка и ще продължите напред. Най-добре е да избягваме "катастрофалното" мислене - то с нищо не помага, каквото има да се случва, ще се случи. При проблем, по-добре насочете вниманието си към намирането на решение.
"Никога няма да мога да свърша всичко". Действително, в много компании работят твърде претоварени служители. Но няма нужда вие да позволявате вашият работен товар да сломи духа ви. Според Сюз Граф О'Донъл - президент на Thrivatize, служителите трябва да мислят как да разделят задачаите си на малки значими части, щом се почувстват претоварени. "Ако все още изглежда като повече, отколкото можете да свършите добре, говорете с тимлидера си за възлагане на част от работата на други или поставяне на приоритет на нещата, които са най-важни за екипа", казва тя.
"Не съм толкова добър, колкото колегите ми". Когато ви дадат нова задача, може да не се чувствате уверени в способностите си - това е характерно за мнозина, особено за жените на работното място. Съмненията в собствената компетентност са изследван синдром, в който хората си мислят, че са самозванци и са успели да заблудят околните, че могат да работят добре. "Страхът казва лъжи", коментира в отговор Джо Емерсън, консултант по самоувереност. "Просто нямаше да имате работата си, ако бяхте неспособни да се справите. Така че когато забележите, че започвате да вярвате в историята си за самозванеца, спрете и си обещайте да запълните липсата на всяко познание или умения, които ви трябват, като инвестирате в тренинг или менторство, и си припомняте, че сте достатъчно добри", съветва той.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.