Цифровата трансформация, ексклузивни прогнози на д-р инж. Боряна Манолова

Цифровата трансформация, ексклузивни прогнози на д-р инж. Боряна Манолова

Цифровата трансформация, ексклузивни прогнози на д-р инж. Боряна Манолова

Представете си фабрики, в които самоуправляващи се машини комуникират помежду си и си обменят информация за производствените процеси без никаква човешка намеса. Представете си интелигентни сгради, които не само потребяват, но и произвеждат енергия, при това сами определят в кой момент да бъдат консуматори и в кой - производители. Представете си светофари, които регулират автоматично "зелената вълна" в натоварения градски трафик благодарение на вградени сензори и пропускат с предимство автобуси на градския транспорт, линейки, пожарни и полицейски коли. И всичко това е под "шапката" на суперсистеми, които обединяват и анализират огромни обеми от данни и се грижат всичко да върви гладко. Добре дошли в... настоящето!

Защото всички тези технологични решения вече са налице. Те са част от набиращата скорост тенденция за дигитализация на всички сфери на производството, потреблението и услугите, чийто потенциал тепърва ще се разкрива и ще променя живота ни.

Най-важното "гориво" за тази драстична промяна е т.нар. Big data. Нарастващата дигитализация и свързаност променят цялата производствено-потребителска верига на фона на стремглаво увеличение на глобалния обем от данни, произтичащо от тази свързаност. Според проучвания дигиталната вселена се удвоява на всеки две години. Ако общото количество данни по света през 2005 г. е било 130 ексабайта, през 2020 г. се очаква то да достигне до 44 хил. ексабайта (40 трилиона гигабайта). За сравнение един ексабайт е достатъчен за съхранението на видео с DVD качество с продължителност 50 хил. години!

Това количествено нарастване е съпроводено с качествени изменения. Реалният и виртуалният свят все повече се сливат, създавайки изцяло нова среда и изисквайки нови подходи. Облачните

технологии, масовото разпространение на мобилни устройства и Big data правят много от ежедневните ни дейности по-достъпни, по-лесни, по-удобни и по-бързи без дори да го осъзнаваме. Независимо дали става дума за производство на малки, индивидуализирани серии продукти, плащане на покупки онлайн или пък управление на уредите в дома ни през смартфона - дигитализацията променя не само технологичната среда, но и начина, по който човек възприема и си взаимодейства с околния свят.

За щастие, развитието на технологиите позволява на бизнеса да бъде в крак с нарастващите изисквания на потребителите за надеждност, гъвкавост, разполагаемост и свързаност. Пример в това отношение са енергийните системи, които стават все по-сложни, за да задоволят увеличаващото се търсене на ефикасни, чисти и надеждни източници на енергия. По-голямата децентрализация и навлизането на възобновяемата енергия създават по-динамичен пазар на енергия, където потребителите са също и производители. Интелигентните технологии ще бъдат от решаващо значение за управлението и развитието на тези системи. Цифровизацията отваря напълно нови възможности, като например интеграция на възобновяеми източници, управление на натоварването и стабилността на мрежата, свързването на микромрежи и на отделни частни производители и много, много други.

В областта на инфраструктурата повишаването на капацитета, достъпността и комфорта при използване на по-малко ресурси и подобряване на безопасността и устойчивостта са основните предизвикателства пред операторите в сфери като транспортни мрежи, електрозахранване, газо- и водоснабдяване, както и сградни технологии. И тук цифровизацията отваря огромни възможности

за интеграция и оптимизиране на системите благодарение на анализа на данни и повишената свързаност.

В промишлеността дигитализацията и интелигентната автоматизация са напът да преобразят конвенционалните промишлени предприятия в модерни, готови за бъдещето съоръжения, където свързаните продукти и машини си взаимодействат в една интегрирана верига на стойността, която обхваща също клиенти и доставчици. Тази визия вече е претворена в практиката в завода на Siemens в Амберг, Бавария. Над 75 на сто от операциите в завода, който е сред емблематичните примери за ползите от дигитализацията в производството в рамките на концепцията за т.нар. Индустрия 4.0, са автоматизирани, като машините и продуктите си комуникират помежду си с минимална човешка намеса. Резултатът е над 99,99 процента продукция без дефекти.

Свързаността на хора, съоръжения и системи по цялата стойностна верига, информацията в реално време от и към доставчици, партньори и клиенти и анализът на постъпващите от машини, сензори и системи данни дават възможност процесите в производствените предприятия да бъдат непрекъснато оптимизирани. Една интегрирана верига, която започва от постъпването на поръчката, през разработването на продукта и последващото прехвърляне на данни към производството и стига до автоматизираните системи за доставка и обслужване на клиентите - всичко това

позволява да се подобри гъвкавостта, да се намалят разходите по цялата верига на стойността, да се свие времето за достигане на продукта до пазара и в крайна сметка да се гарантира по-висока рентабилност на бизнеса. 

Виртуалното разработване и тестване на продуктите още преди началото на физическото им производство пък пести разходи, време и потенциални грешки. PLM (Product Lifecycle Management) софтуерът на Siemens е пример как се случва това. С тази технология продуктите достигат до пазара 50% по-бързо при същото или дори по-добро качество. Това става възможно благодарение на симулацията с "дигитално копие" - виртуално изображение на продукта, на което различни дизайни на частите му може да бъдат въвеждани и тествани във всеки един етап от веригата на разработване.

Хоризонталната интеграция с доставчици и партньори от своя страна осигурява по-добро планиране, намаляване на евентуално презапасяване и засичане на източници на потенциални проблеми или забавяния. Към това трябва да се прибавят и възможностите за индивидуализация на продуктите и добавянето към тях на допълнителен, дигитален "слой" под формата на сензори и свързани с тях интернет базирани услуги, което разширява неимоверно възможностите за надграждане на даден продукт.

Като компания, която е сред пионерите в разработването на IT продукти и решения в сферата на дигитализацията на производството, Siemens прави следващата стъпка. Отворената операционна платформа на Siemens, наречена MindSphere, предоставя пълен набор от инструменти и услуги, които позволяват на промишлените предприятия да получат максимална прозрачност и контрол върху техните системи и производствени съоръжения. Клиентите могат бързо и ефикасно да анализират огромни обеми от данни, генерирани от техните производства, да откриват потенциални слабости и на тази база да вземат информирани решения.

Именно такива гъвкави решения за интелигентен анализ и интегрирано използване на данни ще стоят в основата на четвъртата индустриална революция. Но дигитализацията изисква промени не само в технологичното ниво, но и в подготовката на кадрите, структурата, финансирането, мисленето. Тя предполага и нови бизнес модели, базирани на увеличената свързаност и интеграцията на данни между продуктите, производителите и клиентите. 

Едно обаче е сигурно. Цифровата трансформация на обществата ни отдавна вече не е бележка под линия в научнофантастичен роман. Тя е навсякъде около нас - в начина, по който произвеждаме, потребяваме, комуникираме със света и с околните. И всеки бизнес, който не го осъзнава, рискува да остане зад борда.           

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ