Пет въпроса за търговската война Китай-САЩ

Пет въпроса за търговската война Китай-САЩ

Встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ се очаква с боязън от Пекин: злъчните антикитайски критики на милиардера биха могли да отприщят търговска война между двете първи икономики в света. Какви са залозите?

Агенция Франс прес отговоря на тези въпроси.

Защо Тръмп е взел на прицел Китай?

Доналд Тръмп обвинява Пекин в манипулиране на валутата си, за да стимулира китайския износ и така да прави нелоялна конкуренция на американските компании.

Милиардерът заплашва да наложи мита от 45 процента за продуктите, внасяни от Китай.

По въпроса за манипулирането на юана Тръмп греши. Повече от година Китай оказва подкрепа на националната си валута, а не действа за понижаването на курса й. Само че според неотдавнашни проучвания 2 милиона работни места в САЩ са били изгубени в резултат на присъединяването на Китай към Световната търговска организация (СТО) през 2001 година.

Тръмп твърди, че може да гарантира връщането в САЩ на част от работните места чрез преговори с Пекин.

Кой би изгубил най-много от това?

На пръв поглед - Китай. Той има колосален излишък в търговията със САЩ от близо 30 милиарда долара месечно през 2016 година, според американски статистически данни. Пекин освен това е започнал мъчителен икономически преход: евентуален срив на износа би го поставил в още по-деликатно положение.

Китайските медии развяха заплахата от наказателни мерки в случай на търговска война: Епъл (Apple), Дженерал мотърс (General Motors) и Боинг (Boeing), които имат силно присъствие в Китай, биха могли да пострадат.

Изнасяната в Китай американска соя също може да стане обект на ответни мерки и тогава селският електорат на Тръмп може да възнегодува срещу своя любимец. С други думи, САЩ също могат да понесат големи загуби.

Дали нещата наистина вървят към война?

Трудно е да се каже. Президентът на Китай Си Цзинпин изглежда е склонен на компромис: той заяви в Давос, на Световния икономическо форум тази седмица, че никой не би могъл да спечели от една търговска война.

Американският министър на търговията Уилбър Рос пък не спомена митото от 45 процента при церемонията за утвърждаването на поста в Сената. При все това той даде да се разбере, че и сегашното законодателство позволява да се вземат наказателни марки. Сигнал, който сочи, че конфликтът би могъл да се окаже не толкова остър.

Възможен ли е компромис?

Китай обяви неотдавна мерки за продължаване на отварянето на своя пазар. Целта е да бъдат привлечени чуждестранни инвеститори и да се парират критиките, че ограничава дейността на международните компании.

Пекин заяви тази седмица, че чуждестранните групи ще могат да търгуват акциите си на китайските борси. През декември Китай обяви, че чуждестранните фирми ще могат да имат филиали на 100 процента тяхна собственост без да са задължени, както бе преди, да имат китайски партньори, в защитени сектори като железопътното оборудване или производството на мотоциклети.

При все това песимизмът си остава: 80 на сто от американските компании заявяват, че се не чувстват особено добре приети, според проучване на Търговската камара на САЩ в Китай.

Ами сега?

Преди да бъде избран, Тръмп удари с юмрук по масата: с влизането си в Белия дом щял да включи Китай в списъка с манипулаторите на валутните курсове. Този "ангажимент" не бе повторен във видеото, излъчено след изборната му победа.

Милиардерът обаче заяви намерението си да изтегли САЩ от договора за Транстихоокеанска свободна търговия, постигнат между Вашингтон и 11 страни от азиатско-тихоокеанския район, който очевидно не включва Китай.

Излизането от този договор, срещу който Пекин възропта, защото целта му била Китай да бъде изолиран, би могло поне отчасти да внесе облекчение у китайските ръководители.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ