Ще направи ли икономиката скок, невиждан от 10 години
Tези дни Международният валутен фонд подобри прогнозите за най-големите световни икономики през тази и следващата година. Очаква се ускоряване на световната икономика от 3,1% през 2016 г. до 3,4% през 2017 г. и 3,6% през 2018 г. Подобрение спрямо предходната прогноза от октомври има както за САЩ, така и за Еврозоната и Китай.
Русия също постепенно ще излезе от дълбоката рецесия, в която беше изпаднала през последните години. От МВФ сме свикнали да очакваме песимизъм - постоянни предупреждения, влошаване на прогнозите и рискове. Фактът, че дори те очакват ускорение на световната икономика, е показателен за промяната в настроенията.
Отделно тези дни Германия отчете най-високия икономически растеж от 5 години насам, безработицата в Европа спадна до най-ниското ниво от близо осем години, а последното проучване показва, че европейският бизнес има най-оптимистични очаквания от 2007 г. насам. И всичко това се случва в безпрецедентна геополитическа несигурност България е малка и отворена икономика, силно интегрирана с Европейския съюз, поради което външната среда оказва изключително силно влияние на местна почва. Това се вижда в данните за износа: през ноември беше отчетен близо 15% растеж на износа – най-бързо увеличение от година и половина. Това, изглежда, опровергава прогнозите, че приносът на износа към икономиката ще спада.
Доказва се златното правило, че когато европейската и световната икономика се развиват добре, това се отразява положително и на България. По-добрите перспективи за външната среда са позитивен знак и за българската икономика. В България също има фактори за оптимизъм, поради които бяха повишени повечето прогнози за страната (наскоро това направи и Световната банка, а преди нея това сториха цял куп международни институции).
Устойчивият спад на безработицата подкрепя потреблението на домакинствата, в нормален ритъм навлиза и усвояването на европейските фондове от новия програмен период. Инвестициите се повлияват позитивно от икономическата ситуация, включително рекордно ниските лихви и не е случайно, че през последните месеци се наблюдава увеличение на кредитирането за частния сектор – за първи път от близо две години Държавният бюджет също се нормализира след години на дефицити – през 2016-а дори беше отчетен излишък, а за 2017 г. е заложено сериозно намаление на държавния дълг.
Ситуацията изглежда идеална за ускорение на икономическия растеж – след като последните две години икономиката се увеличава с около 3,5% годишно, вероятно е дошло времето да пробием “тавана” от 4%. А защо не и повече? Ситуацията е благоприятна, предпоставките са налице, необходимо е само правителствата да помагат за процеси с необходимите реформи. Тук са и големите рискове.
Две съседни страни на юг от нас показаха, че политически фактори могат да блокират икономическото възстановяване, колкото и силно да е то. Турция доскоро беше лидер в региона с най-висок икономически растеж, но след опита за преврат и последвалите политически промени страната отчете икономически спад, а местната валута постоянно се срива спрямо долара и еврото. Гърция започна устойчиво да излиза от кризата в края на 2014 г., но след това дойде СИРИЗА и предизвика нова и по-тежка криза, а страната беше на ръба на изгонването от еврозоната. Въобще политиката e нож с две остриета – все се надяваме да помогне, но може и да навреди.
А за политиката 2017 г. ще е преломна. Някои от най-важните европейски икономики предстои да проведат парламентарни избори, включително Холандия, Франция, Германия, вероятно и Италия. Великобритания ще започне процеса по излизане от Европейския съюз, а Доналд Тръмп ще поеме кормилото на най-голямата икономика в света. В съседна Румъния също идва ново правителство на власт, а да не забравяме и предстоящите избори в България.
Има една поговорка – „Каквото сам си направиш, никой друг не може да ти направи!”. Това е нашето положение в момента. Имаме възможности и перспективи, но дали ще успеем да се възползваме пълноценно от тях, зависи само и единствено от нас самите. Налице е потенциал за ускорение на икономическия растеж до нива над 4%, а и повече – нива, които не сме постигали от почти десет години. Дали ще стане и в каква степен, зависи от политиката на следващото правителство. Не че правителствата създават икономически растеж – в никакъв случай! Но те могат да подпомагат процеса, да създават добра среда и да избягват вредни политики.
Георги Ангелов, старши икономист, Институт „Отворено общество”, за „24 часа”
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.