Ще повторим ли уроците на Първата световна студена война?

Ще повторим ли уроците на Първата световна студена война?

Ще повторим ли уроците на Първата световна студена война?

Световноизвестният историк Ювал Харари беше казал преди руската инвазия в Украйна, че ако това се случи ще е доказателство, че човечеството не е способно на еволюция. 

Е, изглежда няма еволюция, а това значи, че всичко се повтаря под една или друга форма и затова е ценно да си припомним уроците по история.

Основната причина за началото на Студената война през 1945 г. е Полша. А основен виновник пак Русия (СССР). По-точно - неизпълнените договорки на Сталин за Полша от Ялта, …Крим.

Четири основни теми са били дискутирани между тримата големи - Рузвелт, Чърчил и Сталин в Ялта: бъдещето на Полша, Германия, Япония и създаването на ООН. Само за Полша е имало дълги преговори и спорове. 

Докато Сталин някак си се е съгласил, че бъдещото управление на Полша трябва да е демократично избрано (какво е неговото разбиране за демокрация знаем прекрасно и ние), то не е могло да бъде постигнато съгласие за временното правителство, което да проведе изборите - дали да бъде истинското полско правителство в сянка, което по време на войната е било във Великобритания? Или верни на Русия полски комунисти (другарите от Люблин), които да проведат изборите? Ясно е кой за кои е настоявал. Както и е ясно за кого е важно не как се гласува, а кой брои!

Накрая компромисът е бил тип “Отечествен фронт”, в който ключовите министерства - както и в България - са дадени на комунистите под натиска на Съветската армия. Изборите, разбира се, са били фарс да утвърдят новата комунистическа власт.

Чърчил пише на Сталин писмо, че Полша е заслужила свободата си да има собствено правителство и е настоявал Сталин да си изпълни думата. Също в този дух е било последното писмо на умиращия Рузвелт - че доверието му е било излъгано.

Затова още в първите дни, новият американски президент Хари Труман предприема с твърда ръка нова доктрина на сдържане на комунизма, която носи неговото име. 

Вероятно точният момент на началото на Студената война е бил, когато след разговор в кабинета на Труман, външният министър на СССР Молотов е заявил, че никога никой не му е говорил по такъв начин. А Труман му казал:  “Изпълнявайте си обещанията и ще чуете друг тон!”

Така е и днес:

Отново Русия започва втората студена война;

Отново всичко започва от Крим;

Отново след като Русия не изпълнява куп договори с нейния подпис след 1989 г;

Отново жертвата е голяма страна в Източна Европа;

Отново урокът за бъдещето е: “Изпълнявайте си обещанията (договорите), за да чуете друг тон!”

Автор: Евгений Кънев, специално за "Мениджър нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ