Ще повторим ли уроците на Първата световна студена война?

Ще повторим ли уроците на Първата световна студена война?

Световноизвестният историк Ювал Харари беше казал преди руската инвазия в Украйна, че ако това се случи ще е доказателство, че човечеството не е способно на еволюция. 

Е, изглежда няма еволюция, а това значи, че всичко се повтаря под една или друга форма и затова е ценно да си припомним уроците по история.

Основната причина за началото на Студената война през 1945 г. е Полша. А основен виновник пак Русия (СССР). По-точно - неизпълнените договорки на Сталин за Полша от Ялта, …Крим.

Четири основни теми са били дискутирани между тримата големи - Рузвелт, Чърчил и Сталин в Ялта: бъдещето на Полша, Германия, Япония и създаването на ООН. Само за Полша е имало дълги преговори и спорове. 

Докато Сталин някак си се е съгласил, че бъдещото управление на Полша трябва да е демократично избрано (какво е неговото разбиране за демокрация знаем прекрасно и ние), то не е могло да бъде постигнато съгласие за временното правителство, което да проведе изборите - дали да бъде истинското полско правителство в сянка, което по време на войната е било във Великобритания? Или верни на Русия полски комунисти (другарите от Люблин), които да проведат изборите? Ясно е кой за кои е настоявал. Както и е ясно за кого е важно не как се гласува, а кой брои!

Накрая компромисът е бил тип “Отечествен фронт”, в който ключовите министерства - както и в България - са дадени на комунистите под натиска на Съветската армия. Изборите, разбира се, са били фарс да утвърдят новата комунистическа власт.

Чърчил пише на Сталин писмо, че Полша е заслужила свободата си да има собствено правителство и е настоявал Сталин да си изпълни думата. Също в този дух е било последното писмо на умиращия Рузвелт - че доверието му е било излъгано.

Затова още в първите дни, новият американски президент Хари Труман предприема с твърда ръка нова доктрина на сдържане на комунизма, която носи неговото име. 

Вероятно точният момент на началото на Студената война е бил, когато след разговор в кабинета на Труман, външният министър на СССР Молотов е заявил, че никога никой не му е говорил по такъв начин. А Труман му казал:  “Изпълнявайте си обещанията и ще чуете друг тон!”

Така е и днес:

Отново Русия започва втората студена война;

Отново всичко започва от Крим;

Отново след като Русия не изпълнява куп договори с нейния подпис след 1989 г;

Отново жертвата е голяма страна в Източна Европа;

Отново урокът за бъдещето е: “Изпълнявайте си обещанията (договорите), за да чуете друг тон!”

Автор: Евгений Кънев, специално за "Мениджър нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ