Силна седмица за щатската валута

Силна седмица за щатската валута

Доларът си върна доверието на инвеститорите и през изминалата седмица отчете съществено повишение на стойността си спрямо единната европейска валута.

Капиталите се насочиха към щатския долар в търсене на сигурност от вече официално стартиралия процес на излизане на Великобритания от ЕС.

Нараснаха съмненията, че това ще се отрази още по-негативно на икономиките от Съюза.

Покупките на долари се дължаха и на възстановяването на американския фондов пазар, тъй като провала на консенсуса в Републиканската партия за промяна на здравната система в страната не се превърна в по-значителна корекция на борсата.

Върнаха се и очакванията за положителните ефекти върху икономиката от данъчната реформа и от инфраструктурните разходи за 1 трилион долара, въпреки че управляващата партия не успява да се обедини около програмата на президента Тръмп.

Икономическите новини също дадоха причини за покупки на долари, след като данните за растежа в страната бяха ревизирани нагоре, а потребителите имат изключително позитивни очаквания.

Еврото слезе от най-високите си стойности от началото на годината и в края на европейската сесия в петък се търгуваше на равнището от 1.0690 долара.

Спадът му от два цента през седмицата е най-силният от началото на декември миналата година и определено не показва доверието на инвеститорите в европейските политици.

Наближаването на датата на изборите във Франция допълнително тежи върху единната валута.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 септември
Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Тръмп ще обяви национално извънредно положение във Вашингтон
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
Времето: Облачно, на места ще има валежи и гръмотевици
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции