България води по брой смъртни случаи на Балканите заради неправилно хранене

България води по брой смъртни случаи на Балканите заради неправилно хранене

Храната, която ядем, поставя 11 млн. души по света в риск от по-ранна смърт всяка година. Това показва мащабно изследване, което обхваща 195 държави и населението в тях на възраст над 25 години.

Анализът е публикуван в журнала Lancet и е цитиран от Би Би Си. Авторите му твърдят, че ежедневното меню може да бъде по-голям убиец от тютюнопушенето, например. Според тях неправилното хранене е свързано с 1 от всеки 5 смъртни случаи глобално. 

Изследването посочва, че приемът на повече сол скъсява живота най-много - било то, ако солта е в хляба, в соевия сос или в обработените храни. Тя е била причина за намаляването на продължителността на най-голям брой животи по света. 

Според авторите не затлъстяването, а лошото качество на храната, която ядем, вреди повече на здравето на сърцето и причинява рак. 

Изследването е озаглавено "Global Burden of Disease" и е най-авторитетната оценка за това как хората умират във всяка страна по света. Анализът използва информацията за хранителните навици в държавите, за да отбележи колко често изборът на меню скъсява живота на хората в тях. Според него най-опасното хранене е следното:

  • С твърде много сол - 3 млн. смъртни случаи годишно
  • С твърде малко съдържание на ядки - 3 млн. смъртни случаи
  • С твърде малко плодове - 2 млн. смъртни случая

Ниските равнища на прием на зърнени култури, семена, зеленчуци, омега-3 от морската храна и фибри са сред другите съвременни "убийци", смятат наблюдателите. 

Препоръчва се хората да приемат най-малко 25 грама ядки и семена дневно, поне 443 грама прясно мляко, най-малко 126 грама зърнени култури като ориза, 22 грама червено месо, 3,2 грама сол, едва 2,1 грама обработено месо.  

Данните по държави показват, че Средиземноморските страни, особено Франция, Испания и Израел, имат най-ниско равнище на смъртни случаи, свързани с начина на хранене. Страните в Южна и Централна Азия са на противоположния край на спектъра. В Узбекистан има най-много смъртни случаи, които се дължат на избора в ежедневния прием на храна. 

В глобалната карта на изследването за България е посочено, че в нея има над 397 смъртни случая на 100 000 души населеление годишно, свързани с неправилното хранене, по данни за 2017 г. Така страната се намира в най-високия дял за Балканите и това е повече, отколкото в съседните на нея Румъния (313 - 397), Македония (313 - 397) и Гърция (142 - 189).

Втора карта показва данни за т.нар. брой DALY години на 100 000 души население. В нея е записано, че в България е имало по данни за 2017 г. над 8740 DALY години на всеки 100 000 души. Делът е по-голям, отколкото в Гърция (3085 до 4307), Румъния (6684 до 8740), Македония (6684 до 8740) и Сърбия (6684 до 8740). 

DALY означава Disability-Adjusted Life Year - измерител на Световната здравна организация (СЗО). Една DALY година се смята за една изгубена година на здрав живот. 

Общият брой на DALY годините в населението на дадена държава, или товарът на болестите в нея, е смятан за измерител на пропастта между настоящия здравен статут на хората и идеалната здравна ситуация, в която цялото население живее до дълбоки старини, свободно от болести и недъзи заради заболявания. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ