Мексиканска риба може да лекува тъканта на сърцето
Риба, която може да регенерира тъканта на сърцето, са открили учени. Те са изучавали мексиканската тетра риба и открили, че три части от рибния й геном, имат способността да регенерират сърдечната тъкан.
Един от гените изглежда играе особено важна роля в процеса, пише ББС. Изследователите се надяват, че проучването ще направи възможно лечението на сърдечния мускул при пациенти, които са преживели сърдечен удар. Стотици хиляди хора живеят със сърдечна недостатъчност, често в резултат именно на сърдечен удар. Тъй като не е възможно хората да регенерират сърдечния си мускул, те трябва или да живеят със състоянието си, или да имат нужда от сърдечна трансплантация.
Проучването на рибите е финансирано от Британската фондация за сърдечно-съдови заболявания и се ръководи от д-р Матилда Момерстег и нейния екип в Оксфордския университет. Те изучават два вида мексикански тетра риби - речни обитатели, способни да самолекуват сърдечната си тъкан и пещерни обитатели, които не могат. Пещерните риби, които някога обитавали реките на Северно Мексико, са загубили част от своите способности, заради тъмнината, в която живеят.
Въпреки това, изследванията продължават, докато се установяват, как гените на тези риби са могли в миналото, а и днес, да се саморегенерират и как това ще помогне на хората.
„Вярвам, че тази риба в някакъв момент ще ни кажат как наистина можем да поправим човешкото сърце”, споделя д-р Момерстег.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.