Нанопластмасите са свързани с промени в мозъчните протеини, асоциирани с болестта на Паркинсон

Нанопластмасите са свързани с промени в мозъчните протеини, асоциирани с болестта на Паркинсон

Нанопластмасите са свързани с промени в мозъчните протеини, асоциирани с болестта на Паркинсон

Пластмасите влияят на околната среда и вероятно дори на здравето ни по обезпокоителни начини, а най-малките парченца вече са свързани с промени в мозъчните протеини, асоциирани с някои видове деменция, включително болестта на Паркинсон.

Екип, ръководен от изследователи от университета "Дюк" в САЩ, разглежда връзката между нанопластмасите, разградени от полистирен, и протеина алфа-синуклеин.

Натрупване на аберантни форми на този протеин е наблюдавано в мозъците на хора с Паркинсон.

"Болестта на Паркинсон е наричана най-бързо развиващото се неврологично заболяване в света", казва невробиологът и главен автор Андрю Уест от университета "Дюк".

"Многобройни данни сочат, че факторите на околната среда могат да играят важна роля в болестта на Паркинсон, но в по-голямата си част те не са идентифицирани."

При три различни вида експерименти - в разтвори, в клетки, култивирани в лаборатория, и в мишки, генетично модифицирани да имат предразположение към развитие на състояние, подобно на Паркинсон - наличието на пластмаси привлича необичайно големи струпвания на алфа-синуклеин.

Особен интерес представляват тесните химически връзки, образувани между наночастиците на полистирена и протеина алфа-синуклеин, особено в клетъчните лизозоми, където се извършва изхвърлянето на отпадъците.

Тук има доказателства, че пластмасата пречи на естествения процес на почистване в невроните, което е нещо, което отново насочва към Паркинсон и подобни на него заболявания.

Преди да прибързваме със заключенията, трябва да отбележим, че това са все още ранни открития и все още не са извършени тестове върху хора. Връзката между нанопластмасите и алфа-синуклеина продължава да е неясна. Същото важи и за връзката между събирането на алфа-синуклеин и деменцията.

Струва си да се отбележи, че според науката алфа-синуклеинът играе важна роля в поддържането на невроните на мозъка здрави - проблемите започват едва когато той се изкриви или неправилно се нагъне. И все пак е трудно да се определи дали това е причина или симптом на заболявания като Паркинсон.

Настоящото проучване показва, че нанопластмасите оказват влияние върху нивата на протеина. Следващата стъпка е да се направи по-подробен анализ - а това може да изисква нови технологии, които да са в състояние да наблюдават по-добре нивата на пластмасите и техните химични взаимодействия в най-малки мащаби.

Това, което вече знаем, е, че повечето от нас вече носят микроскопични частици пластмаса в кръвта си. Ето защо през следващите години ще бъде ключово значение да изясним по какъв точно начин влияят на здравето ни.

"Макар че микропластмасовите и нанопластмасовите замърсители се оценяват внимателно за потенциалното им въздействие при ракови и автоимунни заболявания, поразителният характер на взаимодействията, които можехме да наблюдаваме в нашите модели, подсказва необходимостта от оценка на нарастващото въздействие на нанопластмасовите замърсители върху риска и прогресията на болестта на Паркинсон и деменцията“, казва Уест.

Изследването е публикувано в Science Advances.

Източник: Obekti.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ