Не оставяй днешния сън за утре!
Нямате ли чувството, че започнахме да живеем прекалено бързо? Бързо скачаме сутрин от леглото, препускаме през планини от задачи, в крачка решаваме (доколкото е възможно) леки семейни драми, пишем домашните на децата по телефона, докато другата половина от мозъка ни е в ексела или презентацията, която трябваше да е готова още вчера. Докато се озърнем, работният ден отдавна свършил, навън е нощ, но ни трябва час, поне още час да задраскаме последната задача от деловия график. Последен имейл и...те станали два часа! Хайде, пак бързо към вкъщи, че трябва и да поспим.
Впрочем, спите ли добре? А крадете ли от нощния си сън, за да добавите онези 2-3 часа към денонощието, които все не ви достигат – за доклада, който утре трябва да представите на мениджърската среща, или пък за новия сезон на любимия ви сериал, който пък сте чакали цяла година и ето го най-сетне. Какво, няма точно сега да спите я?!
Бавно и неусетно, ето в този порядък, човечеството трупа огромен дълг към себе си – сънен дълг. Специалистите по медицината на съня отдавна наблюдават и предупреждават за нарастването на този тревожен дефицит. Днес нещата са почти катастрофални - 80% от хората по света имат проблеми със съня, установи мащабно международно проучване в 6 държави на различни континенти, проведено от Sanofi Consumer Healthcare. Причините са най-различни, но най-общо казано, хората страдат от безсъние най-често, защото имат ...проблеми. Италианците например не могат да заспят заради проблеми с личните финанси (38%) или работата (28%), а се будят най-вече поради притеснение или стрес (40%).
В Полша също притесненията за личните финанси са причина номер 1 за въртенето в леглото и тревожното взиране в тавана през нощта. Във Франция освен поради проблеми с парите (39%), хората губят съня си и от притеснения за терористични атаки (12%). В Япония като цяло хората заспиват по-лесно, но си имат национални рекордьори по безсъние - жителите о. Хокайдо. Цели 20% от тях преди сън се притесняват за здравето си.
Очаквано, една от най-будуващите нощем нации е американската. 26% от американците не си доспиват, защото гледат телевизия до късно. 41% не могат да заспят поради притеснения за личните си финанси. Социалните мрежи крадат от съня на 21% от американките и 15% от американците. Здравословните проблеми държат хората в Австралия будни (30%), а екстремните природни условия смущават съня им през нощта (29%). Също така австралийците гледат много телевизия преди да си легнат (25%).
Българите също не са изключение от общата статистика. Проведен през 2016 г. национален стрес тест ЛЕКА НОЩ разкри, че 80% от сънародниците ни не се наспиват добре. По мнение на специалистите има около 80 болести, които влошават неговото качество. Но, всички, които постоянно се чувстват недоспали няма как да знаят това, тъй като 50% от хората никога не са и помисляли да потърсят лечение за проблемите със съня си, а 47% от европейците никога не са споделяли този проблем с личния си лекар. Когато не е причинено от заболяване, недоспиването, разбира се, има своите коварни провокатори – кофеиновата зависимост, например. Парадкосално е как всеки ден полагаме сериозни усилия да не заспим, а не правим нищо срещу безсънието.
Постоянно чувство за недоспиване е характерно в последно време и за жителите на големите градове, там, където има по-високи нива на замърсявания с вредни газове, сочат нови изследвания. Те предизвикват токсичен ефект, който влошава преноса на кислород с кръвта и предизвикват т.нар. кислороден глад, което ни кара непрекъснато да се чувстваме сънливи. А един от новооткритите „крадци” на качествения сън при модерния градски човек е социалният джетлаг. В последно време дори се смята, че това е една от основните причини, довели до резкия ръст в трупането на сънен дефицит сред човечеството. Накратко, с този термин се обяснява невъзможността на организма да се адаптира към постоянните смени на графика и ритъма, диктувани от забързаното темпо на живот. Поне 30% от хората работят на смени, включително и през нощта. Доказано, нощната работа е най-големият враг на здравия и спокоен сън. А поне 50% от населението си „отспива” в почивните дни със средно 2 часа повече от обичайното. Защото най-вероятно си е легнало по-късно. Уикенд е все пак, време да му отпуснем малко края с нощен живот или нощен филмов маратон...В понеделник обаче, когато отново трябва бързо да станем за работа в 7.00, организмът ни си иска онези два допълнителни часа и отказва да приеме, че сме отново в делничен режим, на педал. Чувстваме се разбити и недоспали, но ни крепи надеждата, че скоро идват събота и неделя, и пак ще можем да си поспим два-три часа повече. Всъщност, дори не подозираме, че сме задействали опасно десинхронизиране на собствения ни биологичен ритъм и нормалното редуване на режима на сън и на бодърстване. Резултатът е, че човек започва да страда от недоспиване, макар и да смята, че е спал достатъчно време.
Съвет номер 1 в такива моменти е: Не оставяйте днешния сън за утре! Сънният дълг се покрива само със сън и то през нощта. Доказано, 7 до 9 часа нощен сън за хората в активна възраст е най-добрата терапия срещу стрес, преумора, разсеяност и липса на концентрация.
Дотук добре, но ако си легнем с най-добри намерения да се наспим, а сънят не идва и не идва? Зад неспокойното въртене в леглото може да се крие просто недостатъчно производство на мелатонин – хормонът, който дирижира нормалният ритъм на съня, безпроблемното и дълбоко заспиване. Понякога приемът на продукти, които го съдържат, може да помогне. Но само мелатонинът не може да гарантира непробудни нощи. По-доброто решение е комбинацията на мелатонин с витамин В6 и билки, които релаксират нервната система и позволяват на тялото да се отпусне за блажен сън. Маточината, калифорнийският мак и пасифлората са сред растенията, които имат такова успокояващо действие и ни осигуряват сладък и непробуден сън чак до сутринта. Дават ни възстановителният сън, от който имаме нужда. Точно такова съчетание на съставки съдържа НОВАНАЙТ тройно действие. Естествената и уникална формула на продукта не води до привикване. Така че, ако тревогите и напрежението отново са решили да ви държат будни по никое време, просто вземет по две капсули НОВАНАЙТ 30 мин до 1 час преди сън и не отлагайте днешния сън за утре.
[[{"fid":"330979","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":387,"width":441,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
Нованайт е хранителна добавка за възрастни. Не е заместител на разнообразното и балансирано хранене. За повече информация „Санофи България“ ЕООД; гр. София 1784, бул. Цариградско шосе 90, Офис сграда Капитал Форт, тяло А, ет. 10, тел:02/9705300, факс: 02/9705333, e-mail: bg-medical-info@sanofi.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.