Откриха останки от потънал кораб от 3 век пр.н.е. край бреговете на Средиземно море

Политика за бисквитки

Египетска археологическа експедиция е намерила останки от потънал кораб и множество амфори на около 650 метра от средиземноморския бряг в района на Аламейн, съобщи Министерството на туризма и на паметниците на културата, цитирано от БТА.

Находките, които датират от 3 век пр.н.е., показват значението на северното крайбрежие за търговията по онова време, заяви генералният секретар на Върховния съвет за антиките на Египет Мустафа Уазири. 

Останките за забелязани от Хюсейн Мушарафа Малик, който е инженер в компания за морски проучвания. Той съзира древните артефакти, докато фирмата извършва проучвания в района и информира властите. 

Изпратен е екип от подводни археолози, които откриват дървени части от потънал кораб, стотици глинени съдове и сред тях голям брой амфори, внесени от гръцкия остров Родос. Смята се, че амфорите са били използвани за транспорт и съхранение на вино.

Учените са завършили документирането на открието и са направили триизмерна фотограметрия, при която се създават 3D модели от фотографии. Предстоят допълнителни подводни разкопки, които да разкрият тайните за съдбата на потъналия кораб. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
България в енергийната трансформация: риск или стратегическо предимство?
Българската Cloud Office беше обявена за Партньор на годината на Google Cloud за Централна и Източна Европа
Основателят на Gemcorp Атанас Бостанджиев е новият собственик на ПФК Левски
"Да, България" настояват за коалиционно споразумение с ДСБ и ПП
На днешната дата, 24 април. Рождениците днес
Тръмп обяви удължаване на примирието между Израел и Ливан с три седмици. Той няма да бърза със споразумението с Иран
Икономиката с нулеви кликвания краде трафика, на който разчитате