“Преди ядяха и не напълняваха”. Защо днес хората по света трупат килограми и не могат да се отърват от тях? 

“Преди ядяха и не напълняваха”. Защо днес хората по света трупат килограми и не могат да се отърват от тях? 

През последните няколко десетилетия човечеството значително наддаде на тегло и се закръгли. От 1990 г. насам процентът на възрастните, страдащи от затлъстяване, се е удвоил, а сред подрастващите е нараснал четири пъти. Въпреки че милиони хора по света отслабват, спортуват и са обсебени от здравословния начин на живот, общата ситуация със затлъстяването не се подобрява. Само през 2019 г. наднорменото тегло е причина за пет милиона смъртни случая от незаразни болести, а хората все по-трудно успяват да останат стройни - и за тях битката със затлъстяването се оказва далеч по-трудна. Какви са причините за затлъстяването на хората днес и защо все повече хора качват килограми и не могат да се отърват от тях? 

Поколението на затлъстяването 

 Смята се, че единственият начин да се натрупат излишни килограми е да се консумират повече калории, отколкото се изразходват. Следователно най-очевидното обяснение за епидемията от затлъстяване в света е, че хората ядат повече. Това обаче не е съвсем вярно. Например в Обединеното кралство, което е една от водещите европейски страни по брой на затлъстелите хора, през последните 50 години средният дневен прием на калории не се е увеличил, а по-скоро е намалял. Днес средностатистическият британец приема 2130 килокалории дневно, включително сладкиши и алкохол, докато през 70-те години на миналия век този показател е бил 2280 килокалории без алкохол и сладкиши. Ако ги включим в изчисленията, ще получим още повече: 2590 килокалории на ден. 

Ако причината не е в лакомията, епидемията от затлъстяване може да се обясни с липсата на физическа активност. В днешното общество много хора водят заседнал начин на живот, като се придвижват от стола в офиса до колата, а от колата - до дивана. Изследванията обаче показват, че не офис служителите са по-склонни към наднормено тегло, а нискоквалифицираните работници, ангажирани с тежък физически труд. Освен това много учени смятат, че физическите упражнения изобщо не са от решаващо значение за отслабването и/или поддържането на нормално тегло. 

2,1 милиарда хора по света са с наднормено тегло или затлъстяване 

Тези данни не означават, че калорийният дефицит е престанал да действа, а само че съвременните хора трябва да полагат повече усилия, отколкото хората, живели преди 20, 30 или 40 години. Поне това е теорията, изложена от учени в изследване, публикувано в списание Obesity Research & Clinical Practice. Авторите на труда наблюдават 36 400 американци в продължение на 37 години между1971 и 2008 г. и отбелязват ясни промени в работата на организмите на две поколения. 

"Резултатите от нашето проучване показват, че ако сте на 25 години, ще трябва да ядете още по-малко и да спортувате повече, отколкото по-възрастните, за да запазите теглото си", казва Дженифър Кук, професор по кинезиология и здраве в университета Йорк в Торонто. "Въпреки това то също така предполага, че нарастването на броя на хората със затлъстяване може да се дължи на други специфични промени освен диетата и физическите упражнения", допълва тя. 

Каква е причината за съвременното затлъстяване? 

 Няма един-единствен правилен отговор на въпроса какво кара хората по света да напълняват. Лекарите обикновено говорят за множество външни и вътрешни фактори, които влияят върху апетита, диетата и наддаването на тегло. Проф. Дженифър Кук цитира трите, според нея, най-вероятни причини: 

1. Пестицидите и антипирените (химикали, които възпрепятстват реакцията на горене по време на фазата на запалване) в храните, както и химикалите, използвани за обработка на опаковките, могат да повлияят на хормоналните процеси и да повлияят на начина, по който хората наддават и поддържат тегло. 

2. Броят на наличните лекарства се е увеличил многократно през последните десетилетия. Например антидепресантите са свързани с увеличаване на теглото. 

3. Поради въздействието на околната среда човешкият микробиом постепенно се променя. Един от факторите, които влияят на микрофлората, са антибиотиците. Те се използват активно не само в медицината, но и в селското стопанство. Поради това малки дози лекарства постоянно постъпват в организма заедно с месото и други продукти от животински произход. 

Съвременната медицина изследва особено внимателно последния въпрос. Човешкото тяло е населено с милиарди бактерии, някои от които помагат за отслабването, а други, напротив, го предотвратяват. Много изследвания са потвърдили, че микроорганизмите могат да възпрепятстват отслабването дори при правилно хранене. Според нея, ако е възможно да се установи точно що за бактерии са те и как действат, това ще помогне да се контролира теглото без синтетични лекарства. 

Това е една от обещаващите области за по-нататъшно проучване, въпреки че осъзнаваме, че затлъстяването е многофакторно заболяване и не може да се разчита на коригиране само на един фактор. 

Други причини за наднормено тегло 

Друга често срещана причина, с която хората често обясняват появата на излишни килограми, е метаболитната недостатъчност, дължаща се на хормонални нарушения. Тя обикновено се посочва от самите пациенти, но лекарите не са съвсем съгласни с нея. При затлъстелите хора наистина има нарушени метаболитни процеси и има проблеми с хормоните, но това не е причина, а следствие от наднорменото тегло. Тоест в повечето случаи първо се появява наднорменото тегло, последвано от инсулинова резистентност или резистентност към лептина - хормона, който дава усещането за ситост. 

Друго популярно обяснение е генетиката. Някои хора наистина имат по-лош контрол над апетита си поради наследственост, така че за тях е трудно да поддържат здравословно тегло. Понякога това изобщо не е възможно. Например мутация в един от гените, които кодират лептина или лептиновите рецептори, причинява тежка форма на затлъстяване. Хората с тази мутация постоянно изпитват мъчителен глад, получават наднормено тегло в ранна детска възраст и продължават да трупат килограми, докато растат. Тази генетична мутация обаче се среща много рядко в действителност. 

Други наследствени фактори обаче са много по-често срещани, но те са сравнително лесни за контролиране чрез диета и физически упражнения. Много хора с генетична предразположеност към наднормено тегло живеят през целия си живот със здравословно телесно тегло. И обратното: хората без фамилна обремененост със затлъстяване трупат излишни килограми, казват експертите. 

 Днес с точност е установено, че само 20% от здравето ни зависи от генетиката. Останалите 80 процента се разпределят по следния начин: 60 процента са начинът на живот, желанието за храна и хранителното поведение, 20 процента са неблагоприятните фактори на околната среда, а 10 процента зависят от системата на здравеопазването. 

Стресът е друга честа причина за увеличаване на теглото, но той също влияе само косвено върху появата на излишните килограми. На фона на емоционалния стрес много хора посягат към сладкишите, за да си набавят бързо допамин - един от хормоните на щастието. Освен това стресът предизвиква прекомерни нива на кортизол, като отчасти този хормон е причина за метаболитни нарушения, които служат като основа за по-бързото наддаване на тегло. Важно е обаче да осъзнаем, че без допълнителни калории, постъпващи в организма ни, не могат да се образуват мазнини. Следователно, ако по време на стрес се контролират калориите, килограмите няма да се увеличат. 

По същата причина лекарите призовават да не се демонизират сладкишите и така наречените вредни храни. Сами по себе си те не причиняват затлъстяване, значение има само  количеството на консумираните калории.  

Но, все пак, хората трябва да имат предвид, че  десертите имат неприятната особеност да увеличават апетита. Сладкишите предизвикват прилив на инсулин и бързо навлизане на глюкоза в клетката, след което в кръвта почти не остава глюкоза, така че мозъкът автоматично получава сигнал, че тялото е гладно и е необходимо спешно да се яде. Така човек попада в порочен кръг и наддава на тегло. 

Наднормено тегло зависи на 60 процента от начина на живот

Мозъкът избира мазнините 

Кевин Хол, американски изследовател от Националния институт по диабет, храносмилателни и бъбречни заболявания, е убеден, че е много трудно да се отслабне, ако имате голяма телесна маса, защото мозъкът се съпротивлява с невероятна упоритост. Професорът уточнява, че може да е лесно да се отслабне, но да се задържи теглото е почти невъзможно. 

 Ученият стигнал до този извод, след като шест години наблюдавал участниците в американското токшоу "Най-големият губещ". В това предаване затлъстели мъже и жени под ръководството на професионални консултанти отслабват, изграждат мускулна маса, общуват с психолози и като цяло стават по-здрави. Но след няколко години всички те неминуемо се връщат към предишното си тегло. 

"Това е свързано с метаболизма в покой. Той определя колко калории изгаря човек, без да прави нищо. Когато шоуто започна, участниците, въпреки че бяха много затлъстели, имаха нормален за размерите си метаболизъм, което означава, че изгаряха нормален брой калории за хора с тяхното тегло", каза Хол. Когато обаче шоуто приключва, метаболизмът на участниците се забавя драстично, подчертава ученият. Той уточни, че телата им не са изразходвали достатъчно енергия, за да поддържат стройна фигура. 

Хол смята, че тялото има определено постоянно тегло, което се поддържа без никакви усилия. Ако човек се опита да го промени, мозъкът прави всичко възможно, за да се върне към комфортното състояние, а трикът със забавянето на метаболизма не е единственият начин да се постигне това. Неприятната изненада, казва той, често е хормонът лептин, същият хормон, който се произвежда, когато храната попадне в червата. Той сигнализира на мозъка, че организмът е заситен и няма нужда от повече храна. След загуба на тегло, казва Хол, хормонът е по-малко. 

Ученият обясни, че в началото на отслабването нивото на този хормон е било нормално при участниците в шоуто, а по време на диетата то е спаднало до минимум, което е било предвидимо, но болезнено за отслабналите: те са усещали зверски глад, изтощение и пълна загуба на енергия. След като отслабнали и престанали да се придържат към строг калориен дефицит, нивото на лептина се повишило, но така и не се върнало на първоначалните си нива. Хол твърди, че нивата на хормона са били около два пъти по-ниски, отколкото в началото на предаването. По този начин, обобщава ученият, хората, които са отслабнали, все още могат да имат повишен апетит и несъзнателно да ядат малко повече от необходимото. 

Отслабването веднъж завинаги е невъзможно 

Професор Тим Колфийлд от Университета в Алберта (Канада), който изследва погрешни схващания за здравето, е убеден, че е невъзможно да се отслабне и да се запази стройна фигура без помощта на лекари. Според него само пет процента от хората успяват, а останалите започват да възстановяват теглото си още през първата година и да натрупват килограми, докато достигнат същото или по-голямо тегло. Ученият е убеден, че това е известно на абсолютно всички лекари - диетолози, ендокринолози, терапевти. Но, казва той, те се стараят да не го обсъждат помежду си и със сигурност не и с пациентите. "Имаш чувството, че си в стая с много компетентни хора, където всички разбират какво казват данните, но никой не иска да каже на другите", отбелязва той. 

Колфийлд вярва, че лекарите имат основателна причина да правят това: ако кажете на хората, че усилията им за намаляване на теглото са с 95% вероятност да доведат до временни резултати, много от тях ще загубят мотивация да се хранят правилно и да правят упражнения. Тази версия е потвърдена от психолога Трейси Ман. Според нея именно загрижеността за красотата на тялото е движещата сила за повечето хора по пътя към здравословния начин на живот. Въпреки че в действителност физическите упражнения няма непременно да доведат до загуба на тегло, те категорично ще подобрят работата на сърцето, ще укрепят кръвоносните съдове, ще направят човека по-силен и по-издръжлив. Същото е и с храненето. Здравословните храни са си все така здравословни, те просто не ви правят по-слаби, казва Ман. 

Друг капан, който според Колфийлд дебне съвременните хора, е идеята, че последиците от дълъг период на неправилно хранене са лесни за отстраняване. Той обясни, че много хора са убедени, че е достатъчно да започнат диета от понеделник, да ходят на фитнес, да проявят малко постоянство - и теглото със сигурност ще се върне в норма. Ученият обаче предупреди, че в действителност организмът не работи по този начин. "Ние сме много ефективни биологични машини. Не сме еволюирали, за да отслабваме. Еволюирали сме, за да поддържаме възможно най-голямо тегло", обяснява той. 

Независимо от разочароващите думи на специалиста, лекарите са убедени, че наднорменото тегло не е присъда. "То може и трябва да се лекува и често това може да стане дори без да се прибягва до медикаменти", казват те. Според нея обаче, за да направите това, не е нужно да търсите бърз начин да отслабнете и да влезете във форма. Вместо от време на време да се седи на диети, по-ефективно е постепенно да се изработят здравословни навици, които с времето определено ще доведат до подобряване на вътрешното и външното състояние на организма. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Преди ядяха и не напълняваха”. Защо днес хората по света трупат килограми и не могат да се отърват от тях? 
Шефът на Пентагона анулира споразумението с организаторите на атентатите от 11 септември 
От „Just in Time“ към „Just in Case“
Евродепутат алармира за критична ситуация заради бойкота на унгарското председателство на ЕС
Медведев заплаши Молдова: С игрите си с историята тръгват по пътя на Украйна
Последна среща от совалките за третия мандат: ИТН говори с ГЕРБ-СДС
Неизвестно за известните: Страх от инжекции ражда световна марка за детски аксесоари
Културни кодове: Поколението Z се обръща към „ограниченото потребление“